10 zaujímavých faktov o mravcoch

10 zaujímavých faktov o mravcoch

by spravca

Iste ste aj vy ako malé deti pozorovali mravce prenášajúce do mraveniska náklad dvakrát väčší ako samotný mravec. Mravce sú veľmi silné a húževnaté. Ich sledovaním sa dokážete zabaviť dlhé hodiny. Tento drobný hmyz je však oveľa viac zaujímavý, ako si myslíte. Prinášame vám 10 poučných a niekedy aj šokujúcich faktov o mravcoch.

  1. Ako sme už spomínali, mravce sú veľmi silné. Neunesú len dvakrát väčší náklad ako je ich veľkosť, ale tiež 50-násobok svojej váhy.
  2. Mravce sú jednými z najstarších živočíchov žijúcich na našej planéte. Dokonca sa im podarilo prežiť i dinosaurov. Predpokladá sa, že prvé mravce sa vyvinuli pred viac ako 130 miliónmi rokov.
  3. Mravec faraón, ktorý sa v hojnom počte vyskytuje aj u nás, vie identifikovať insekticídne prípravky. Je preto oveľa viac odolný ako čierny mravec. Pre likvidáciu mravca faraóna je účinnejšie využiť nástrahy. Nástraha na mravce v gélovej podobe vyhubí za pár dní celú kolóniu.
  4. Mravce sa vďaka svojej odolnosti veľmi podobajú na šváby. Napríklad dokážu prežiť vo vode až dva týždne a majú skvelý dobrý čuch, ktorý ich privedie k potrave vzdialenej niekoľko stoviek metrov.
  5. Hierarchia v mravenisku je prísne stanovená. Na čele vlády je kráľovná, o potravu sa starajú robotnice a na plodenie sú určené trúdy. Trúdy po oplodnení kráľovej ihneď uhynú.
  6. Mravce medzi sebou komunikujú pomocou pachu – vylučujú feromóny. Vďaka pachu nájdu stopu a cestu k potrave. Každé mravenisko má špecifický zápach, a preto jeho obyvatelia dokážu odhaliť cudzích mravcov a z mraveniska ich vyhnať.
  7. Vedci sa stále nezhodli na tom, koľko mravcov žije na našej planéte. Objavených bolo skoro 12 000 druhov tohto živočícha. Avšak celkový počet mravcov sa ťažko odhaduje. Predpokladá sa, že ide o 10 kvadriliónov.
  8. Mravce obývajú takmer celú planétu. Jediné kontinenty, na ktorých ešte neboli objavené sú Antarktída a Arktída. Zimu celkovo nenávidia, a preto tak často zavítajú do našich domovov.
  9. Najrozšírenejšie čierne mravce, nazývané tiež lesné mravce, sa v priemere dožijú 15 až 20 rokov. Na hmyz je to úctyhodný vek.
  10. Mravce robotnice dokážu spolupracovať a sú dokonale synchronizované. Ak nedokážu potravu odniesť, pribehnú ďalšie a s nákladom si navzájom pomôžu. K mravenisku vždy dokážu nájsť najrýchlejšiu a najľahšiu cestu.

 

 

You may also like