Rady a tipy pre ochranu nôh počas dlhej túry

Rady a tipy pre ochranu nôh počas dlhej túry

by spravca

Dlhé turistické výpravy vám prinesú zážitky iba v prípade, keď sa na túru dobre pripravíte. Správna starostlivosť o nohy a výber vhodnej turistickej obuvi sú kľúčovými faktormi pri prevencii zranení a zabezpečení pohodlia počas trekingu. Dodržiavaním  nasledujúcich tipov môžete predísť zraneniam nôh a užiť si dlhé turistické výpravy bez starostí.

Výber správnej turistickej obuvi

Prvým a najdôležitejším krokom je správny výber turistickej obuvi. Každý terén vyžaduje iné turistické topánky, a preto je nevyhnutné zvážiť podmienky, v akých sa budete pohybovať. Pre horské túry s ťažkým terénom je vhodná pevná a podporujúca turistická obuv. Na ľahké turistické výlety môžete zvoliť pohodlné topánky s dobrou ventiláciou.

Primeraná veľkosť turistickej obuvi

Nevyhnutné je zvoliť správnu veľkosť topánok. Nohy môžu počas dlhých túr opuchnúť, a preto je odporúčané vyberať topánky, ktoré sú o pol čísla väčšie. Voľný priestor by ste mali cítiť hlavne v okolí prstov. Myslite aj na to, že budete v topánkach nosiť ponožky. Testujte topánky v obchode a dbajte na pohodlie. Nespoliehajte sa len na veľkosť, ale aj na šírku a tvar topánky, aby sa minimalizovalo trenie a tlak na nohu. Ak kupujete obuv online, vyberte si obchod s možnosťou bezplatnej výmeny tovaru.

Do topánok dokúpte ergonomické vložky

Vložky v topánkach môžu značne ovplyvniť pohodlie vašich nôh. Kvalitné vložky sú schopné poskytnúť dodatočnú podporu a tlmiť nárazy pri chôdzi. V prípade potreby je možné vložky vymeniť za ortopedické, ktoré dodávajú ešte lepšiu podporu nohám a chodidlám.

Ochrana pred vlhkosťou a pľuzgiermi

Vlhkosť môže byť jedným z najväčších nepriateľov chodidiel, a to počas letnej i zimnej túry. Vyberte si vodotesné topánky, ale dbajte na to, aby disponovali membránou, ktorá dokáže odviesť vlhkosť von z obuvi. Nesmiete zanedbať ani vhodnú impregnáciu. Pľuzgiere sú častým problémom, preto si vezmite na túru náhradné ponožky a obväz na pľuzgiere. Ideálna na túry je pánska a dámska turistická obuv vyrobená z kože, ktorá sa chodidlu dokáže prispôsobiť najlepšie.

Dôležitosť správnej starostlivosti po túre

Po návrate z dlhej túry doprajte svojim nohám zaslúžený oddych. Opláchnite ich studenou vodou, naneste hydratačný krém a dajte im priestor na regeneráciu. V prípade, že sa objavia bolesti alebo zranenia, odporúčame navštíviť lekára. Postarajte sa aj o topánky, očistite ich od bahna, nechajte vysušiť vložky a povrch topánok impregnujte. Správna obuv a starostlivosť o nohy pred, počas a po túre môžu výrazne ovplyvniť váš celkový zážitok a minimalizovať riziko zranení.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

You may also like