Našli ste prasklinu na čelnom skle? Takto postupujte

Našli ste prasklinu na čelnom skle? Takto postupujte

by spravca

Prasklina na čelnom skle je vážny problém, ktorý by ste nemali podceňovať a ani ignorovať. Takéto poškodenie môže ohroziť vašu bezpečnosť, komfort a pozor tiež na zákony, ktoré jazdu s prasklinou zakazujú. Ako postupovať, keď sa prasklina na čelnom skle zjaví?

Ako vznikajú praskliny na čelnom skle

Praskliny na čelnom skle môžu vzniknúť z rôznych príčin. Najčastejšie ide o náraz kamienka. Náraz kamienka spôsobí malú prasklinu alebo štrbinu, ktorá sa môže postupne zväčšovať a rozširovať. Toto poškodenie je bežné hlavne počas jazdy po diaľnici alebo v prípade, keď jazdíte za väčším vozidlom. Rizikom je jazda po nekvalitnej ceste plnej štrku. Neupraveným cestám sa vyhýbajte aj kvôli pneumatikám. Drahé či lacné pneumatiky nemusia prejazd cez ostré kamienky vydržať. Zabrániť prasknutiu pomôže aj správny tlak v pneumatikách, ktorý kontroluje snímač tlaku pneumatík. Pri kúpe pneumatík preštudujte označenie pneumatík, aby ste vybrali najodolnejšie a najviac úsporné.

Pozor na teplotné zmeny, ktoré spôsobujú rozťahovanie a sťahovanie materiálu čelného skla. Teplotné zmeny môžu spôsobiť praskliny, ak je čelné sklo vystavené extrémnym teplotám, napríklad pri zapnutí kúrenia alebo klimatizácie, pri parkovaní na slnku, pri prechode z teplého do studeného prostredia.

Ďalšou z príčin prasknutia skla je tlak na čelné sklo pri nehode s iným vozidlom. Sklo poškodí aj vetva, zviera, stĺp. Veľmi nepríjemná je skúsenosť s vandalmi. Úmyselné poškodenia vozidla vedú k rozbitiu skiel, preliačinám alebo k rozrezaným pneumatikám.

Ako postupovať, ak ste našli prasklinu na čelnom skle

Ak ste našli prasklinu na čelnom skle, jednajte rýchlo a prasklinu dajte preveriť v servise. Prvým krokom je však to, že zastavíte vozidlo. Zastavte vozidlo na bezpečnom mieste, kde neohrozujete seba ani ostatných. Zastavenie vozidla vám umožní lepšie preskúmať prasklinu a rozhodnúť sa o ďalšom postupe. Ak je prasklina malá a nezasahuje do vášho výhľadu, vyznačte ju. Napríklad nejakou nálepkou, páskou, fixkou alebo iným spôsobom. Označenie praskliny vám tiež pomôže pri jej hľadaní v servise.

Po príchode domov zavolajte do servisu. Opravami skiel sa zaoberajú špecializované servisy, ktoré dokážu posúdiť rozsah poškodenia. Preveria veľkosť praskliny, jej hĺbku, rozvetvenie a zásah do zorného pola vodiča. Následne technici vyhodnotia, či je možné poškodenie opraviť, alebo je nutné vymeniť celé sklo. Výmena skla je nákladná ale oprava vás bude stáť len pár eur. Po oprave skla získate certifikát potvrdzujúci, že sklo bolo opravené bezpečným a autorizovaným spôsobom, ktorý spĺňa zákonné podmienky.

Radíme vám, aby ste vozidlo nepoužívali až do opravy praskliny. Jazda s prasknutým čelným sklom bráni vo výhľade na vozovku a môže byť nebezpečná aj pre vás.  Používanie vozidla s prasknutým čelným sklom môže spôsobiť ďalšie poškodenie čelného skla, zhoršenie videnia na vozovku, zvýšenie rizika nehody alebo pokutu od polície.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

You may also like