Výhody a nevýhody elektrických kolobežiek

Výhody a nevýhody elektrických kolobežiek

by spravca

Elektrické kolobežky sa v posledných rokoch stali fenoménom, ktorý radikálne mení tvár mestskej dopravy. Tieto kompaktné a ekologické dopravné prostriedky ponúkajú rýchly a pohodlný spôsob dopravy na krátke vzdialenosti. Tešia sa rastúcej popularite medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií. Majú elektrické kolobežky aj nejaké mínusy a aké sú rozdiely medzi klasickou a elektrickou verziou?

Porovnanie elektrickej a klasickej kolobežky

Klasické kolobežky sú oveľa lacnejšie ako elektrické. Dajú sa kúpiť za cenu od 80 €. Sú ľahké, skladné. Neprodukujú emisie a nevyžadujú nabíjanie. Na klasickej kolobežke si vybudujete fyzičku, zabrať dostanú nohy, ramená i stred tela. Elektrická kolobežka zaručí pohodlnú jazdu bez námahy. Dokáže jazdiť rýchlosťou až 50 km/h. Vďaka nej zdoláte aj kopcovitý terén. Nemilo vás môže prekvapiť cena, ktorá sa pohybuje od 300 eur smerom hore.

Klasické kolobežky sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú lacný a ľahký dopravný prostriedok na krátke vzdialenosti a nevadí im fyzická aktivita. Elektrická kolobežka je drahšia a ťažšia, ale ponúka komfortnú jazdu bez námahy a s väčším dojazdom. Vhodná je aj pre kopcovitý terén a pre tých, ktorí nechcú šliapať.

Plusy a mínusy elektrických kolobežiek

Medzi najväčšie výhody elektrických kolobežiek patrí ich praktickosť a v prípade skladacej verzie aj skladnosť. Vďaka nízkemu profilu a sklopnej konštrukcii sa dajú ľahko prenášať v MHD, v aute alebo v špeciálnom batohu. Jazda na nich je intuitívna a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu fyzickú kondíciu. Elektrický pohon umožňuje jazdiť bez námahy do kopca, čím sa každý terén stáva dostupný aj pre menej fyzicky zdatných ľudí.

Ďalšou veľkou výhodou je ekologickosť. Elektrická kolobežka neprodukujú žiadne emisie a je tak šetrná k životnému prostrediu. V porovnaní s autami, autobusmi, či motocyklami vás nečakajú vysoké náklady na opravu alebo parkovanie.

Jednou z najväčších nevýhod elektrickej verzie je cena kolobežiek, ktorá sa môže pohybovať od niekoľkých stoviek eur až po niekoľko tisíc. Pre niekoho môže byť prekážkou aj dojazd, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 10 do 50 kilometrov na jedno nabitie. Ďalším problémom je bezpečnosť. Jazda na kolobežke môže byť nebezpečná, ak sa nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky a jazdí sa bezohľadne. K elektrickej kolobežke odporúčame dokúpiť prilbu z obchodu inSPORTline.

Budúcnosť elektrických kolobežiek

Očakáva sa, že popularita elektrických kolobežiek bude naďalej rásť, a to vďaka ich praktickosti, ekologickosti a dostupnosti. Vývoj v oblasti batérií a motorov prinesie zvýšenie dojazdu a rýchlosti. Elektrické kolobežky sa tak stanú ešte atraktívnejšou alternatívou k automobilovej doprave a prispejú k zníženiu emisií a hluku v mestách.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like