Poznáte dôvody, prečo sa pneumatiky rýchlo zničia?

Poznáte dôvody, prečo sa pneumatiky rýchlo zničia?

by spravca

Pneumatiky sú dôležitou súčasťou vášho vozidla, zabezpečujú bezpečnú a pohodlnú jazdu. Avšak pneumatiky sa môžu rýchlo opotrebovať alebo poškodiť, ak im nevenujete dostatočnú pozornosť v podobe kontroly a starostlivosti. V tomto článku sa dozviete, aké sú najčastejšie dôvody rýchleho zničenia pneumatík a ako sa im vyhnúť.

Najčastejšie dôvody rýchleho zničenia pneumatík

Pneumatiky môžu byť poškodené rôznymi spôsobmi, následnej klesne ich výkon a ohrozená je i bezpečnosť jazdca a pasažierov. Medzi najčastejšie dôvody rýchleho zničenia pneumatík patria:

Nesprávny tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú životnosť pneumatík. Ak je tlak v pneumatikách príliš nízky alebo príliš vysoký, môže to spôsobiť nerovnomerné opotrebovanie behúňa, zvýšenú spotrebu paliva, zhoršenú ovládateľnosť a stabilitu vozidla alebo dokonca prepichnutie pneumatiky. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách a dodržiavať odporúčania výrobcu vozidla alebo pneumatík. Obozretní buďte, keď vozíte na streche preplnené strešné boxy Northline. Náklad plus nevhodný tlak môžu viesť k defektu.

Mechanické poškodenie pneumatík

Pneumatiky môžu byť poškodené aj mechanickými vplyvmi ako sú nárazy do výmoľov, obrubníkov, kameňov alebo iných ostrých predmetov. Tieto nárazy spôsobia praskliny, vydutiny, oddeľovanie behúňa a poškodenie vlákien v kostre pneumatiky. Uvedené poškodenia oslabia štruktúru pneumatiky a zvýšia riziko prepichnutia alebo defektu. Preto je dôležité vyhýbať sa jazde po nerovnom alebo kamenistom povrchu.

Zlý stav podvozku vozidla

Podvozok vozidla zahŕňa súčasti ako sú tlmiče, pružiny, nápravy, riadenie a prevodovka riadenia. Tieto časti vozidla ovplyvňujú jazdné vlastnosti a opotrebenie pneumatík. Ak je podvozok vozidla v zlom stave, môže prísť k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík, vibráciám alebo horšiemu ovládaniu vozidla . Preto je dôležité pravidelne kontrolovať a nastavovať podvozok vozidla, a to najmä vtedy, keď meníte letné za zimné pneumatiky alebo naopak. V servise sa postarajú o správne vyváženie, geometriu a zosúladenie pneumatík.

Ako sa vyhnúť rýchlemu zničeniu pneumatík

Aby ste predĺžili životnosť pneumatík a zabezpečili bezpečnú a pohodlnú jazdu, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad, ktoré sa týkajú starostlivosti a údržby pneumatík.

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách: Tlak v pneumatikách by ste mali kontrolovať aspoň raz mesačne, a to za studena, teda pred jazdou alebo po jazde kratšej ako 3 km. Tlak v pneumatikách by mal zodpovedať hodnotám uvedeným v návode na použitie vozidla, na nálepke na dverách alebo palivovej nádrži. Nezabudnite skontrolovať aj tlak v rezervnej pneumatike.

Pravidelná kontrola stavu pneumatík: Stav pneumatík by ste mali kontrolovať aspoň raz mesačne, a to vizuálne a tiež dotykom. Týmto spôsobom odhalíte, či sú pneumatiky rovnomerne opotrebované, nemajú praskliny, alebo iné poškodenia na behúni a bočnici. Skontrolujte aj hĺbku dezénu pneumatík.

Prezúvanie a nastavenie geometrie: Prezúvanie pneumatík, teda výmena letných pneumatík za zimné a naopak, je dôležité pre prispôsobenie sa rôznym poveternostným a cestným podmienkam. Radšej kúpte najlacnejšie pneumatiky, ale nikdy nejazdite po celý rok na zimných či letných. Ideálne je prezúvať v servise, kde technici zabezpečia správnu inštaláciu, pneumatiky skontrolujú a vyvážia.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

 

You may also like