Praktický sprievodca svetom činiek a ich využitím

Praktický sprievodca svetom činiek a ich využitím

by spravca

Činky patria medzi základné nástroje v každej posilňovni a v nejednej domácnosti. Sú neoceniteľné pomôcky pre tých, ktorí túžia po zlepšení svojej fyzickej kondície a formovaní postavy. Rôzne typy činiek a ich variabilná hmotnosť umožňujú cvičiť rôzne svalové skupiny a dosahovať rýchle výsledky. Ako sa dajú najbežnejšie typy činiek využiť pri cvičení?

Základné druhy činiek na posilňovanie

Závažie na zápästie a členky

Tieto činky sú obľúbené pre svoju ľahkosť a pohodlnú manipuláciu. Závažia sa využívajú pre zintenzívnenie rôznych druhov pohybu a pri kardio cvičení. Zapnite si ich na ruky alebo na nohy, keď využívate pri kardiu stacionárny bicykel. Závažia pomáhajú formovať ramená, chrbát a lýtka. Ich ergonomický tvar umožňuje lepšiu kontrolu nad pohybom, čo znižuje riziko zranenia. Obdobou závaží sú záťažové vesty. Vďaka pripevneniu na trup sú ideálne pri dynamických aktivitách.

Nakladacie činky

Nakladacie činky sú štandardné vo väčšine posilňovní a ideálne na základné cviky ako drepy, bench press, mŕtvy ťah a mnoho ďalších. Sú univerzálne a vhodné pre každého od začiatočníkov až po pokročilých. Rôzne hmotnosti kotúčov sú skvelé pre vytvorenie zábavného tréningu. Činky i kotúče kúpite za skvelé ceny i ako sady v e-shope inSPORTline.

Kettlebell

Guľová činka alebo kettlebell má charakteristický tvar gule s masívnym zaobleným spodkom a pevnou rukoväťou. Kettlebell je obľúbený podobne ako jednoručné činky. Je to perfektná pomôcka na precvičenie celého tela. Kettlebell zlepšuje flexibilitu, vytrvalosť a je vhodný pre rôzne typy cvičení vrátane kardia a posilňovania.

Zopár inšpirácií na cvičenie s činkami

Rôznorodosť a univerzálnosť činiek umožňujú cvičiť rôzne svalové skupiny a dosiahnuť žiadané výsledky. Vďaka pravidelnému tréningu sa činky stávajú účinným nástrojom pri dosahovaní fyzickej kondície a pri formovaní postavy. Počas cvičenia s činkami je dôležité dodržiavať správnu techniku a postupne zvyšovať váhu, aby sa telo dokázalo prispôsobiť záťaži. Pred každým cvičením je tiež dôležité rozohriatie pre minimalizovanie rizika zranení.

Zdvíhanie činiek nad hlavu: Tento cvik posilňuje ramená, tricepsy a chrbát. Držte činky v rukách smerom nahor a pomaly zdvíhajte činky nad hlavu. Zároveň udržujte stabilný a pevný postoj.

Drepy s činkami: Držte činky v rukách na úrovni ramien a pomaly vysúvajte zadok. Kolená musia byť v 90-stupňovom uhle. Váhu držte na pätách a snažte sa v podrepe dosiahnuť čo najnižšiu pozíciu.

Mŕtvy ťah s činkami: Mŕtvy ťah je ideálny na posilnenie svalov nôh a zadku. Držte činky v rukách pozdĺž tela a pomaly sa nakloňte dopredu, zatiaľ čo udržujete rovný chrbát. Činky nesmú ísť nižšie ako pod kolená. Ramená držte v zadnej polohe.

Bench press: Ľahnite si na posilňovaciu lavičku a držte činky nad hrudníkom. Pomaly zdvíhajte činky a potom ich znovu pomaly spúšťajte k hrudníku.

 

 

 

You may also like