Prevencia problémov s pečeňou

Prevencia problémov s pečeňou

by spravca

Pečeň patrí k najvyťaženejším orgánom v ľudskom tele, pretože vykonáva viac ako 500 rozličných funkcií. Azda najjednoduchšie je predstaviť si ju ako továreň, ktorej úlohou je zbavovať organizmus toxických látok. Okrem toho sa zúčastňuje látkovej premeny, ovplyvňuje zrážanlivosť krvi i hospodárenie s tekutinami.

Napriek tomu, že pečeň má vynikajúce regeneračné vlastnosti, je aj orgánom náchylným na vznik rozličných ochorení. Ak jej chceme pomôcť, dôležitý je zdravý životný štýl i detoxikácia pečene.

Detoxikácia pečene ako prevencia zdravotných problémov

Detoxikácia pečene nie je žiadna veda, pretože stačí dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, poprípade použiť bylinky na podporu činnosti a regenerácie pečene. Rolu, samozrejme, zohrávajú aj vitamíny na pečeň.

Za zmienku stojí, napríklad silymarín z ostropestreca mariánskeho, kurkuma, piperín, nechtík lekársky, skorocel, koreň pivonky či listy žihľavy. Tieto zložky obsahujú aj výživové doplnky a vitamíny Valentis na ochranu, regeneráciu a detoxikáciu pečene.

Zaujíma vás, ako podporiť regeneráciu pečene prirodzeným spôsobom? Inšpirujte sa našimi tipmi.

Jedzte vyváženú stravu

Počet ľudí s chorobami pečene vo vyspelých krajinách narastá. Jedným zo zásadných faktorov je nezdravá a nevyvážená strava. Ak konzumujete príliš veľa jedla, sladkých nápojov či alkoholu, telo sa s nimi vysporiada. Avšak nespálené kalórie sa uložia v podobe tuku na vnútorných orgánoch. Aj preto sa čoraz viac ľudí pasuje s problémom, ktorým je nealkoholické stukovatenie pečene.

Kľúčom v tomto smere je úprava životného štýlu, najmä stravovacích zvyklostí. Snažte sa v jedálničku obmedziť mastné a vyprážané jedlá, polotovary, údeniny, komerčné sladkosti a biele pečivo a nahraďte ich zdravšími alternatívami.

Inšpirovať sa môžete stredomorskou potravinovou pyramídou, pretože stredomorská strava patrí k najzdravším na svete. Denne si doprajte celé zrná, celozrnné pečivo, strukoviny, orechy, ovocie a zeleninu. Nezabúdajte na extra panenský olivový olej, ktorý je vynikajúcim zdrojom protizápalových omega-3 tukov.

Dôležitou súčasťou stravovania je pitný režim. Vyhýbajte sa sladeným limonádam, energetickým nápojom a rôznym džúsom s vysokým obsahom cukru a aditívami. Radšej si doprajte čistú vodu z vodovodu, poprípade neperlivé minerálky určené na denné pitie alebo nesladené bylinkové čaje.

Alkohol pite s mierou

Ak sa vrátime k stredomorskej strave, pohár kvalitného červeného či bieleho suchého vína nie je na škodu. Práve naopak, pretože vedecké výskumy poukazujú na to, že víno obsahuje antioxidanty chrániace bunky pred poškodením oxidačným stresom. Avšak aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Nadmerný prísun alkoholu zdraviu pečene neprospieva.

Trpíte poškodením pečene? V tom prípade je namieste vyhnúť sa pitiu alkoholu úplne, pretože to môže vaše ťažkosti zintenzívniť.

Hýbte sa

Pravidelný pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu a slnečnom svetle, je prevenciou mnohých ochorení, vrátane nadváhy a obezity. Práve tie sú jednou z hlavných príčin stukovatenia pečene.

Ak vás neláka cvičenie vo fitcentre a ani skupinové cvičenia, prepašujte viac pohybu do bežného života. Napríklad namiesto výťahu choďte po schodoch, na nákup zájdite po vlastných alebo namiesto mailu vybavte pracovného záležitosti s kolegom na druhom poschodí osobne. Fantázii sa v tomto smere medze nekladú.

Okrem toho máte k dispozícii mnoho online videí na krátke, ale efektívne tréningy na posilnenie kardiovaskulárneho aparátu i celého tela. Poprípade si každý deň doprajte aspoň 30 minút svižnej chôdze na čerstvom vzduchu.

Nefajčite a vyhnite sa nadmernému užívaniu liekov

O negatívnych účinkoch fajčenia určite viete. Okrem toho, že je jednou z hlavných príčin ochorení pľúc, zvyšuje riziko vzniku rakoviny a cirhózy pečene. Popremýšľajte nad tým, ako by ste sa mohli tohto zlozvyku zbaviť a nebojte sa požiadať o pomoc odborníka.

Užívate lieky na lekársky predpis? V tom prípade dôsledne dodržiavajte dávkovanie a riaďte sa pokynmi, ktoré sú uvedené v príbalovom letáku. Ak užívate viac liekov, dodržiavajte medzi nimi potrebný odstup.

 

 

You may also like