Na minibager môžete pripojiť stovky druhov lyžíc, pracovných nástrojov a príslušenstva. Líšia sa od seba nielen rozmermi, ale aj tvarom a účelom, na ktorý boli navrhnuté. Prečítajte si, ako sa v tomto obrovskom svete lyžíc pre minibager zorientovať a podľa akých kritérií si vybrať tú správnu.
Nie je lyžica ako lyžica pre minibager
Určite ste si všimli, že lyžice pre a minibagre mávajú odlišný tvar a vyhotovenie. Rôzne druhy lyžíc sú totiž vyrobené na rôzne druhy prác:
Podkopová lyžica – Nazýva sa aj hĺbková, pričom ide o základný a univerzálny nástroj každého minibagra i bagra. Spoznáte ju podľa zubov na jej konci a môžete s ňou kopať či premiestňovať a nakladať zeminu, sutiny alebo iný materiál. Niektorí výrobcovia delia tieto lyžice podľa robustnosti vyhotovenia. Najmenej robustné sa zvyknú označovať ako standard alebo general duty a sú vhodné na ľahšie materiály ako ornica, piesok, piesčité či hlinité pôdy s max. malými kamienkami. Stredne robustné lyžice (heavy duty) sú vhodné na kamenité pôdy, bridlicu, či drvený kameň. Najrobustnejšie lyžice (severe duty alebo extreme duty) sú vhodné na tie najťažšie práce so skalnatými pôdami a materiálmi ako pieskovec, vápenec či čadič.
Ílová lyžica – Podobá sa na podkopovú, má však podlhovastý tvar a namiesto zubov širokú čepel. Takýto tvar vhodný na prácu v ílovitej pôde.
Svahová lyžica – Hovorí sa jej aj svahovacia či planírovacia lyžica. na rozdiel od podkopovej nie je osadená zubami a môžete ju použiť na priekopové či dokončovacie práce, vyrovnávanie pozemku, a tiež na nakladanie zeminy, sutiny a pod. Hydraulicky naklápateľné svahovacie lyžice vám pomôžu vďaka naklápaniu lepšie formovať svahy, nájazdy či iné šikmé plochy v teréne.
Trapézová lyžica – Má tvar obráteného lichobežníka (smerom do hĺbky sa zužuje), je preto vhodná na realizáciu plytších výkopov. Oproti podkopovým lyžiciam majú trapézové lepšiu smerovú stabilitu a môžete s nimi jednoduchšie udržať priamy smer výkopu.
Preosievacia lyžica – Nazýva sa aj, skeletová, triediaca, katrovacia či roštová lopata alebo jednoducho preosievačka. Môžete s ňou oddeľovať hrubšie a jemnejšie materiály ako napr. kamene, dlažobný kameň, tvrdé hrudy a pod. Môže, no nemusí byť osadená zubami.
Koreňová lyžica – Môžete sa s ňou stretnúť aj pod názvom ripperová alebo riprová lopata či rozrývač. Využijete ju na čistenie pozemku od konárov, koreňov, kameňov či iných hrubších predmetov. Okrem toho tiež rozrušuje a prevzdušňuje zeminu, čo pomáha jej úrodnosti.
Hybridná koreňová a preosievacia lyžica – Kombinácia preosievacej a koreňovej lyžice.
Pozor na upínací systém pre stavebné stroje
Druhým najdôležitejším kritériom pri výbere je veľkosť lyžice. Tá je daná objemom materiálu, ktorý do nej naložíte. Lyžica by mala mať max. taký objem, aby ju hydraulika stroja dokázala zvládnuť. Nie je to však také priamočiare, s veľkou lyžicou síce premiestnite viac materiálu na jeden raz, s menšou však budete môcť pracovať rýchlejšie.
Lyžica musí byť kompatibilná so štandardom upínacieho mechanizmu, akým disponuje váš . Existuje viacero štandardov ako Lehnhof, Verachtert, Pick Up Pin, Martin, SMP, Bofors či severský S štandard. Každý z nich má pritom viacero veľkostí upínania, preto sa môže stať, že príliš veľkú lyžicu na minibager jednoducho neupnete. Ideálne bude, ak si v tomto smere preveríte kompatibilitu vášho modelu minibagra, resp. rýchloupínača s lyžicou priamo u predajcu.
Neviete si vybrať lyžicu? Pomôže vám požičovňa stavebných strojov
Ak si nie ste istý, aký minibager , stroj či príslušenstvo k nemu na vaše práce potrebujete, nemusíte ich hneď kupovať. Riešením pre vás môže byť s odborným poradenstvom.