Riziká podozrivo lacných pneumatík

Riziká podozrivo lacných pneumatík

by spravca

Každý pozná pravidlo, že nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci. Napriek tomu skoro v každom človeku drieme škriatok šetrnosti a vždy sa viac prikláňame k lacnejšiemu variantu. Tento prístup platí aj u motoristov, ktorí si vyberajú nové pneumatiky. Na trhu existuje veľa značiek a pneumatiky sa dajú kúpiť za rozumnú cenu. Pozor však na to, keď pneumatiky stoja až podozrivo málo. Čo všetko sa vám môže s podozrivo lacnými pneumatikami prihodiť?

Rozdiely v kvalite sa nedajú voľným okom zistiť

Laik len ťažko zistí či je daná pneumatika kvalitná. Jedinou istotou, že ste sa dostali ku kvalitným pneumatikám je renomovaná značka a overený predajca. Ak kupujete zimné alebo letné pneumatiky značky, o ktorej ste nikdy nepočuli, buďte v pozore. Nie všetky značky musíte poznať spamäti. Existujú pneumatiky, ktoré nie sú v našich končinách až tak preferované, ale majú veľmi dobré vlastnosti, napríklad pneumatiky Kormoran.

Rýchle ojazdenie a vysoké náklady

Počas používania lacných pneumatík hrozia dve riziká. Prvé riziko spočíva v rýchlom zničení behúňa. Zmesi použité na výrobu pneumatík pochybných značiek nedokážu odolávať záťaži, nie sú tvorené dostatočným počtom vrstiev, a preto je vyššie riziko defektu. V prípade, že naložíte na vozidlo bicykle alebo strešný box, pneumatiky nemusia takúto záťaž vydržať. Navyše sa budete čudovať, prečo sa vám rapídne zvýšila spotreba paliva. Opäť budú na vine lacné pneumatiky. Na spotrebu má značný vplyv valivý odpor a lacné pneu majú hodnoty valivého odporu vysoké.

Nové neznamená vždy nové

V prípade, že nájdete ponuku veľmi lacných pneumatík, môže ísť o pneu, ktoré už boli použité a prešli pár kilometrov. Tu platí rovnaké riziko ako pri kúpe z druhej ruky, kupujete vlastne mačku vo vreci. Veľmi lacné bývajú tiež pneumatiky, ktoré stáli na sklade celé roky. Platí pravidlo, že ak sa nové pneumatiky nepoužili do 5 rokov od výroby, tak strácajú mnohé vlastnosti. Preto si vždy overte DOT číslo pneumatík.

Nie všetko lacné je zlé

Samozrejme, že nie všetky lacné pneumatiky sú zlé. K lacnejším pneu sa môžete dostať vďaka likvidácii skladových zásob. Často nájdete pneumatiky za nižšie ceny mimo sezónu alebo v internetových obchodoch, ktoré si môžu dovoliť ceny znižovať. Ak ide o overeného predajcu, pokojne si pneumatiky kúpte a docielite konečne pocit, že ste ušetrili, ale s rozumom.

 

 

You may also like