Ako na plotové pletivo na svahu

Ako na plotové pletivo na svahu

by spravca

Svahovitý pozemok má svoje čaro a dá sa plnohodnotne využiť napríklad ako kaskádová záhrada. Ako zhotoviť pevné oplotenie v kopcovitom teréne?

Ak ste si postavili dom v kopcovitom teréne, dokázali ste premeniť nevýhodu na prednosť. Už vám zostáva len vhodne oplotiť svahovitý pozemok tak, aby oplotenie spĺňalo svoje hlavné funkcie, bolo pevné, bezpečné, odolné a malo dlhú životnosť. Ako na to? Nezabudnite na niekoľko dôležitých zásad.

5 tipov, ako na plotové pletivo vo svahu

Posvieťte si na vlastnosti svahu

Pri plánovaní oplotenia nestačí kopec preskúmať pohľadom alebo sa po ňom niekoľkokrát prejsť. Na to, aby ste zistili, aké sú charakteristiky svahovitého terénu, potrebujete viac.

Pripravte si kolíky a špagát, vymerajte obvod pozemku a vypočítajte, aká je vhodná medzera medzi stĺpikmi. V závislosti od typu pletiva je to 2 – 2,5 metra. Na základe výpočtu si po obvode pozemku vyznačte, kde sa budú nachádzať stĺpiky. Zhodnoťte, či to je postačujúce na to, aby malo plotové pletivo správny tvar. Ak usúdite, že niekde treba stĺpiky pridať, urobte tak. V praxi platí, že čím je terén prudší, tým viac stĺpikov budete potrebovať.

Po celý čas majte na pamäti dôležité pravidlo – v miestach, v ktorých sa terén najviac zdvíha, tzv. miestach zlomu, sú stĺpiky nevyhnutnosťou.

Zvoľte si vhodné pletivo

Ideálnou voľbou na oplotenie svahu je klasické 4-hranné pletivo. Je známe tým, že skvelo kopíruje nerovnosti. Tým pádom sa dá využiť na stavbu plota na rovinatom i kopcovitom pozemku.

Klasická pozinkovaná verzia 4-hranného pletiva má drôt v priemere 2 mm a veľkosť oka 60 mm. 4-hranné pletivo bez problémov zoženiete aj poplastované. Štandardná hrúbka drôtu klasického poplastovaného je 1,65 mm, s PVC vrstvou 2,5 mm. Veľkosť oka je 50 alebo 60 mm. Extra pevné a odolné 4-hranné pletivo má drôt hrubý 1,8 mm. Celková hrúbka s poplastovaním je 2,8 mm. Veľkosť oka je 53 mm.

Vlastníte plynule klesajúci terén, alebo plánujete do tejto podoby upraviť existujúci pozemok? Dobrou voľbou môže byť zvárané pletivo v rolkách, avšak v prípade väčších nerovností je nutné robiť odskoky. Aj tento typ pletiva je dostupný v rôznych hrúbkach drôtu, veľkosti oka, výške i farebnom prevedení.

Vo svahu je možné kaskádovito inštalovať zvárané panely disponujúce moderným dizajnom a veľkou pevnosťou.

Zabezpečte si materiál, príslušenstvo i pomocníkov

Na zhotovenia plota v kopcovitom teréne budete potrebovať pletivo a príslušenstvo k nemu. S výpočtom vám pomôže online plotová kalkulačka. Stačí zvoliť typ oplotenia, konkrétny produkt, výšku a farbu plota a jeho rozmery.

Po zadaní údajov získate výpis materiálu, ktorý si môžete rovno objednať. Avšak pozor, ešte pred objednaním si skontrolujte, či je nutné na základe vami uskutočneného prieskumu terénu navýšiť počet stĺpikov a príslušenstva k nim.

Okrem toho budete potrebovať aj betónovú zmes, pásmo, lopatu, rýľ, vodováhu či kliešte.

Nezabudnite ani na oslovenie zručných kamarátov, ktorí vám s inštaláciou oplotenia v kopci radi pomôžu.

Preštudujte si návod na montáž

Každá dodávka pletiva obsahuje jednoduchý návod na montáž pletiva s praktickými obrázkami. V prípade, že to tak nie je, nájdete ho pri konkrétnom produkte v internetovom obchode, odkiaľ sa dá bez problémov stiahnuť.

Nie je vám niečo jasné? Využite možnosť poradenstva u dodávateľa pletiva.

Dajte sa do práce

Stavba plota v kopcovitom teréne prebieha podobne ako na rovine. Do jám s priemerom 0,3 metra a hĺbkou 0,6 m osaďte stĺpiky a zabetónujte ich. Dbajte na to, aby boli stĺpiky so vzperami správne osadené, čiže kolmo voči zemi. Skontrolujte to vodováhou. Po vytvrdnutí betónu, čo trvá 3 až 5 dní, sa smelo pustite do samotnej inštalácie pletiva na stĺpiky.

 

 

You may also like