Odznaky - všetko, čo potrebujete vedieť

Odznaky – všetko, čo potrebujete vedieť

by spravca

Každý z nás sa s nimi stretol už pri viacerých príležitostiach. Odznaky sú neoddeliteľnou súčasťou outfitov, kampaní, osláv či firemných akcií. Svoj účel si z časti držia od vzniku a vďaka moderným technológiám sa na odznakoch môže ocitnúť skutočne akýkoľvek motív či odkaz.

Odznaky a ich história

Prvé odznaky sa objavili už v stredoveku. Najdrahšie kúsky boli vyrobené zo zlata a emailu a tie najmenej hodnotné z olova či iných ľahko dostupných kovov. Ich účel bol veľmi strohý – išlo len o módny doplnok. Drahšie odznaky, ktoré boli vyrobené zo vzácnejších materiálov odlišovali vyššiu vrstvu od ostatných.

Akonáhle sa ale na odznaky dostali detailnejšie motívy, ich funkcie sa rozšírili. Odznaky slúžili v tej dobe hlavne na označenie služobného postavenia alebo príslušnosti k politickej strane.

Móda, politika, potešenie

Ako sme už spomenuli vyššie, dnes slúžia odznaky na podobné účely ako v minulosti. Všetko závisí len od motívov odznakov. Sú síce veľké ako gombíky, no môžu poslúžiť ako unikátny módny doplnok, ktorý je hodnotnejší ako tisíc slov.

Správne heslo zase môže posunúť váš biznis o veľký skok nahor a ak organizujete súťaž, odznaky poslúžia ako unikátne trofeje. Zabudnúť nesmieme ani na pamätné predmety, medzi ktoré môžeme odznaky taktiež zaradiť.

Odznaky a ich výroba

Vzhľadom na rozmery a jednoduchosť, odznaky je možné vyrobiť aj doma. Je však potrebné mať zároveň iný odznak, ktorý sa dá takýmto spôsobom pekne recyklovať s novým motívom. Odznaky sa v dnešnej dobe dajú vyrábať aj na objednávku. Prispôsobiť je možné ich veľkosť, motív či heslo na odznaku.

Samotný odznak pozostáva z troch základných častí. Hlavný kovový pliešok s motívom je po svojom obvode zahnutý. Na jeho zadnej časti je týmto spôsobom pripevnený členitý kryt, do ktorého zapadá tretia časť – spinka.

Univerzálny reklamný produkt, módny doplnok, trofej, malé potešenie či príjemná pamiatka. Napadá vám iný predmet ako odznak, ktorý by dokázal zastávať všetky tieto funkcie? Nám veru nie. Odznaky dokážu vďaka variabilite svojich motívov poslúžiť skutočne na akýkoľvek účel. Na čo by ste odznak využili vy?

You may also like