Nebezpečné zranenia. Ako predísť pádu z rebríka

Nebezpečné zranenia. Ako predísť pádu z rebríka

by spravca

Pri práci na rebríku môže prísť k veľmi nebezpečným zraneniam. Pád z výšky zväčša končí zlomeninami, otrasom mozgu alebo minimálne odreninami. Počas práce vo výške nedodržujú bezpečnostné pravidlá hlavne laici, ktorí využívajú rebrík v záhrade alebo v interiéri domu. Domáci majstri nepoznajú zásady práce na rebríku a práve pre túto skupinu ľudí sú určené nasledujúce riadky.

Investujte do pevného rebríka

Na prácu vo výške používajte rebríky s certifikátmi a tie, ktoré spĺňajú európske normy STN EN 131. Pochybné výrobky môžu byť nestabilné a pri väčšej záťaži sa zlomiť či iným spôsobom vyviesť pracujúceho na rebríku z rovnováhy. Vyberte si rebríky, ktoré zodpovedajú vašim potrebám. Na domáce využitie sú určené tzv. hobby rebríky. Predávajú sa vo viacerých variáciách a najčastejšie z dreva a hliníka. Na maliarske práce sú najvhodnejšie rebríky typu štafle, na ktorých sa pohodlne pohybuje po miestnosti bez nutnosti zostupu z rebríka. Pre práce vo výškach sa vám bude hodiť teleskopický rebrík. Jeho prednosťou je možnosť nastavenia rôznej dĺžky. Veľmi zaujímavé sú kĺbové rebríky, z ktorých je možné vytvoriť plošinu.

Základné zásady práce na rebríku

Na rebríku nesmú naraz pracovať dvaja ľudia nad sebou. Dodržiavajte maximálnu nosnosť rebríka. Rebríky nie sú určené pre vynášanie bremien ťažších ako 20 kg. Na tieto účely si kúpte plošinu alebo lešenie. Pri stúpaní a zostupe buďte vždy otočení smerom k rebríku a pridržiavajte sa ho. Rebrík je nutné oprieť o stenu tak, aby v hornej časti minimálne o 1,1 m presahoval okraj steny. Táto pomôcka nie je určená na dlhodobú prácu vo výške.

Ako sa pripraviť na prácu vo výške

Na rebrík vystupujte len v obuvi, ktorá má protišmykovú podošvu. Kúpte si špeciálnu brašnu, do ktorej uložíte potrebné náradie. Ruky musíte mať voľné, aby ste sa mohli pri prípadnom páde niečoho chytiť. Počas práce vonku si dávajte pozor na vlhkosť alebo silný vietor. Prácu radšej odložte na neskôr. Nestavajte rebrík na nestabilnú a nerovnú podlahu. Ak staviate rebrík na zeminu, použite zarážky alebo priečniky. Rebrík postavte k pevnej opore pod uhlom, ktorý je uvedený v návode k nástroju.

Náš tip: Ak pracujete na rebríku častejšie a dlhšiu dobu, investujte do bezpečnostného postroja. Táto pomôcka vás počas pádu zachytí. Profesionáli využívajú na zvýšenie bezpečnosti siete, ktoré roztiahnu pod rebríkom.

 

 

You may also like