Psík a malé deti. Na čo si dávať pozor

Psík a malé deti. Na čo si dávať pozor

by spravca

Deti, ktoré vyrastajú so psami sú zodpovednejšie a spokojnejšie. Priviesť psa do domácnosti s malým dieťaťom je skvelá myšlienka. Musíte len dávať pozor na isté pravidlá, a to hlavne počas prvých týždňov súžitia psa a dieťaťa. Čomu sa treba vyvarovať?

Dbajte na dôkladné veterinárne vyšetrenie

Ešte pred tým, ako privediete psíka do domácnosti, dbajte na to, aby bol psík veterinárne ošetrený. Psík musí byť zbavený všetkých parazitov – žalúdočných i tých, ktorí sa môžu nachádzať v srsti. Základom je odčervenie a odlbšenie. Dôležité je absolvovať všetky očkovania. Naučte členov domácnosti, aby si pri styku so zvieraťom umývali ruky. Napríklad po hraní alebo keď dajú psíkovi pamlsky pre psov.

Vo väčšine prípadov je to láska na prvý pohľad

Psy sú ochrancovia a vo väčšine prípadov si k dieťaťu vytvoria inštinkt podobný tomu, keď strážia vlastné šteniatko. Dokonca dovolia malému dieťaťu po sebe loziť alebo sa nechajú ťahať za uši. Veľmi vtipné sú príhody, kedy dieťa a pes jedia navzájom svoje jedlo. Na toto si dávajte obzvlášť pozor, pretože barf strava alebo granule pre psov môžu u dieťaťa vyvolať žalúdočné problémy. Toto riziko platí aj naopak. Ideálne súžitie dieťaťa a psa nie je v každej domácnosti pravidlo. Preto dodržiavate nasledujúce body spoločného súžitia.

Pravidlá súžitia psíka a dieťaťa

  1. Dieťa so psom nenechávajte samých bez dozoru. Vždy ich majte na očiach. Ak sa potrebujete vzdialiť, zoberte dieťa so sebou. Samozrejme, že po nejakom čase a po odrastení dieťaťa nemusíte byť až tak obozretní.
  2. Nechajte psíkov priestor pre odpočinok. Dieťa musí poznať hranice chovania sa k psovi. Musí vedieť, že aj psík potrebuje oddychovať a žrať bez vyrušovania. Na hru vyčleňte len istý časový úsek.
  3. Komunikujte s dieťaťom. Vysvetlite mu, že psík nemá rád silné ťahanie za chvost, uši, ňufák alebo srsť. Objasnite dieťaťu, že pes sa nechce neustále mojkať a objímať.
  4. Vyčleňte si na psíka čas. Každý deň si nájdite zopár chvíľ, ktoré strávite len so psíkom. Psy sú trochu ako deti a mohli by žiarliť, ak by ste sa neustále venovali len dieťaťu.
  5. Všímajte si chovanie psíka. V prípade, že vrčí alebo šteká, oddeľte ho od dieťaťa. Neodporúčame psíka za toto chovanie trestať. Vyjadruje len svoju nespokojnosť, ktorej príčiny sa snažte odhaliť.

 

 

You may also like