Umelá inteligencia v športe: Vynikajúci trend alebo zbytočná investícia?

by spravca

Svet technológií sa hýbe každú sekundu neuveriteľným spôsobom. Aj v tomto momente vývojári pracujú na nových veciach, ktoré by všetko mali posunúť opäť o nejakú tú úroveň vpred. My sa na najbližších riadkoch zameriame na prepojenie technológií a športu, pretože aj keď sa to niekomu nemusí páčiť, svet technológií sa dostáva aj do sveta športu.

A kto si to neuvedomuje, tak to čoskoro zistí. Na druhej strane, objavuje sa stále viacej názorov, ktoré spochybňujú či technika športu pomáha alebo práve naopak, či moderné vymoženosti športu škodia.

Keď si zoberieme ako príklad hokej, tak tam takpovediac nie je o čom. Bez videorozhodcu si už túto populárnu hru ani nevieme predstaviť. A hokej je skutočne dobrým príkladom, pretože každoročne sa niečo ďalšie pridáva, aby bol zážitok z hry ešte lepší. Rovnako tak jastrabie oko v tenise.

Už neraz sa stalo, že táto technológia pomohla k priebehu kvalitného zápasu, pretože nebyť toho, výsledky by boli rozdielne a objavovalo by sa ďaleko viacej krivdy ako je tomu teraz. Samozrejme, vždy je čo zlepšovať, ale zhodneme sa, že v hokeji aj v tenise sú technológie vítané a posúvajú tieto športy vopred. V konečnom dôsledku je to o tom, aby sa šport dobre hral samotným aktérom, a aby diváci mali kvalitný zážitok.

Potom je tu ale futbal. Najpopulárnejšia hra na svete dlho technológiám akoby odolávala. Všetko zmenil príchod VAR – video assistant referee, inak povedané – video technológie vo futbale. Slúžiť mala na posudzovanie nielen gólových situácií, ktoré nie sú jasné, rovnako tak na posudzovanie hraničných faulov či žltých alebo červených kariet. Jednoducho, aby bol futbal ako šport férovejší, a aby sa nemohli ľudia sťažovať na rozhodcov, ktorí boli predovšetkým v posledných rokoch pod veľkým tlakom. Nápad to bol vynikajúci a dá sa povedať, že aj stále je. Akurát ta realizácia mohla a myslíme si, že aj mala byť lepšia.

V ročníku 2019/2020 bol VAR premiérovo využitý aj v anglickej Premier League a aj v prestížnej Lige majstrov. Pred ďalším ročníkom sú, keď ide o športové tipy, najväčšími favoritmi Bayern Mníchov a Manchester City. Na Bavorov je vypísaný kurz rovných 5,50, na anglický veľkoklub 5,00. Faktom je, že by mali patriť medzi najväčších favoritov na celkový triumf. Boli momenty, v ktorých technológia pomohla, ale bolo veľmi veľa situácií, v ktorých VAR vyhodnotil futbalovú situáciu zle, prípadne, že nebol využitý, keď mal.

Z VAR napríklad veľmi často ťažil Manchester United, pričom Red Devils mali v minulej sezóne Premier League k dispozícii najviac pokutových kopov. Diabli sú s VAR-om spokojní.

Ako totiž píšeme, bolo naozaj veľa situácií, v ktorých boli kluby ukrivdené, napríklad Sheffieldu United nebol uznaný gól proti Aston Ville, ktorý spôsobil, že The Blades v konečnej tabuľke chýbali body, ktorí mohli tím poslať vyššie. A takýchto prípadov bolo viacero.

Ako keby rozhodcovia nemali zatiaľ cit, kedy VAR využiť a nevedeli úplne ako ho využiť. Je to veľká škoda, pretože mediálny boom okolo tejto technológie je veľmi veľký, ale kritika je jednoznačnejšia väčšia ako pochvala. Nuž, ale ak sa nezmení prístup kompetenntných na VAR a nebude využívaný, povedzme to jemne, rozumnejšou formou, tak neexistuje dôvod na to, aby to v nasledujúcich sezónach fungovalo tak, aby všetci boli spokojní.

 

You may also like