Viete, prečo je výber matraca pre deti nesmierne dôležitý?

Viete, prečo je výber matraca pre deti nesmierne dôležitý?

by spravca

Dúfame, že patríte medzi ľudí, ktorí už pochopili, že nesmú zanedbať výber kvalitného matraca. Bohužiaľ pri výbere matraca pre svoje dieťa obozretní veľmi nie ste. Argumenty typu „dieťa rýchlo rastie a nepotrebuje drahý matrac“ veru neobstoja. Výber matraca pre deti je nesmierne dôležitý z viacerých dôvodov.

Viac záleží na matraci ako na postieľke

Detská postieľka je to, čo vidíte, ale matrac je to, čo vaše dieťa cíti. Najmenšie deti prespia väčšinu dňa a počas tohto času by im mal byť dopriaty komfort a opora pre ich správny vývoj. Kupovať postieľku spolu s matracom a neoveriť si jeho kvalitu je veľká chyba. V prvých mesiacoch života dieťa rastie najrýchlejšie. Pre správny vývoj dieťaťa sú matrace pre deti alfou i omegou. Takéto matrace prihliadajú na ergonómiu dieťaťa, poskytujú chrbtici oporu a udržujú telíčko počas spánku v zdravej polohe. Pre najmenšie deti sú vhodné skôr tvrdšie matrace. Nemenej dôležité je i to, aby sa dieťa nestretlo už v útlom detstve s alergénmi.

Pleseň a roztoče môžu u detí rozvinúť rôzne ochorenia alebo spôsobiť náchylnosť k týmto ochoreniam. Detské matrace zabraňujú usádzaniu prachu, odvádzajú vlhkosť, a preto nie sú živnou pôdou pre roztoče. Nepokojný spánok znamená pokazenú noc i deň nielen pre dieťa, ale tiež pre matku. Príčinou môže byť napríklad nadmerné potenie. Kvalitné detské matrace poteniu bránia a nechávajú pokožku dieťaťa dýchať. K matracom pre deti nezabudnite kúpiť poťahy, ktoré neprepustia na matrac moč a ľahko sa udržiavajú.

Aké vlastnosti musí mať detský matrac

Postieľka i matrac by mali byť dostatočne veľké, aby malo dieťa priestor na pohyb a prevrátenie sa na bruško. Pozor však na to, aby medzi matracom a krajom postieľky nevznikol priestor, do ktorého by dieťa mohlo vložiť pršteky a ublížiť si. Ideálna hrúbka detského matraca je okolo 10 centimetrov. Okraje by mal mať pevnejšie, ide o tzv. nášľapnú zónu. Tvrdšie matrace zabránia, aby sa chrbtica dieťaťa ohýbala, čo často vedie ku skolióze. Deti sa počas spánku neuveriteľne vrtia, pri každej polohe musí matrac poskytovať telu oporu. Vnútorný materiál matraca musí byť v prvom rade priedušný. Priedušné kanáliky umožňujú vzduchu cirkulovať a nedávajú šancu vlhkosti. Detské matrace sú najčastejšie vyrobené zo studenej peny, ktorá má všetky uvedené vlastnosti. Veľmi vhodným poťahom na detský matrac je poťah vyrobený z aloe vera. Pod matrac nezabudnite dokúpiť lamelový rošt.

 

 

 

You may also like