Štvorkolka je ideálne vozidlo nielen pre poľovníkov

Štvorkolka je ideálne vozidlo nielen pre poľovníkov

by spravca

Silné, variabilné a multifunkčné. Týmito tromi slovami môžeme v skratke označiť štvorkolky. Štvorkolky sú ideálne vozidlá pre farmárov, lesníkov, záchranárov, nadšencov off road jazdy a samozrejme tiež pre poľovníkov. Žiadny terén nerobí štvorkolke problém a žiadny terén nie je pre štvorkolku postrachom. Akými spôsobmi dokážu využiť štvorkolku poľovníci?

SUV je fajn, ale nedá sa neho plne spoľahnúť

V minulosti museli poľovníci využívať predovšetkým SUV. Pre jazdu po lese sú potrebné vozidlá, ktoré len tak nezapadnú a môžu prejsť mimo spevnených cestičiek. Pre poľovníkov je dôležitý tiež úložný priestor, v ktorom odvezú všetko potrebné na poľovačku a následne i úlovok. SUV však robil problém v neprehľadnom a veľmi bahnistom teréne. Nedokázal sa dostať pomedzi stromy a vždy ho bolo nutné zaparkovať značne ďaleko od posedu ukrytého medzi stromoradím. Tieto komplikácie nehrozia, keď vás do lesa odvezie štvorkolka. Pre poľovníkov sú ideálnymi strojmi úžitkové štvorkolky alebo UTV t.j. nákladné.

Ako poľovníci využívajú štvorkolky

So štvorkolkou sa bez problémov dostanete po spevnených cestách až do lesa. Pozor na to, že ak chcete s týmto strojom jazdiť aj po diaľnici, musí byť štvorkolka homologizovaná. Nečakajte však, že sa vám na nej bude po cestách jazdiť ako keď riadite trojkolky či iné vozidlá. Štvorkolka je skrátka off road vozidlo a najviac z nej dostanete v lese. Štvorkolky využijete i v zime, ak namiesto kolies nainštalujete na nápravy snežné pásy. S pásmi sa dá prejsť po blate, snehu, piesku a štrku. V lese zapriahnite štvorkolku týmito spôsobmi:

  • Jazda k posedu alebo cez les, dokonca aj cez popadané vetvy, lesné potôčiky alebo cez močarisko.
  • Prevoz sena do krmelcov. Prevoz materiálu na opravu krmelcov.
  • Štvorkolka dokáže v závislosti od modelu odviesť až 1000 kg nákladu, pokojne si so sebou zoberte celú výbavu a ešte vám zostane miesto na odvezenie poľovníckych trofejí.
  • Na UTV alebo side by side štvorkolke sa odveziete nielen vy, ale tiež ďalší pasažier.
  • So štvorkolkou sa dá dostať pomedzi stromy, takže sa vám lepšie bude skúmať okolie a pozorovať zver. Žiadna korisť vám neunikne.
  • Štvorkolka s navijakom dokáže sprejazdniť lesné cesty, s jej pomocou odtiahnete popadané drevo.

 

 

You may also like