5 otázok a odpovedí o strešných stanoch

5 otázok a odpovedí o strešných stanoch

by spravca

Strešné stany, stany na auto či autostany – všetky uvedené názvy sa používajú na pomenovanie stanov, ktoré sa pripevňujú na strechu vozidla. Pred roztiahnutím vyzerajú ako strešné boxy a po roztiahnutí sa z nich stane priestranné miesto na spanie. Autostany sú obľúbené medzi dobrodruhmi, občasnými kempermi i rodinami s deťmi. Premýšľate o kúpe autostanu? Prinášame vám 5 odpovedí na najčastejšie otázky o strešných stanoch.

1. Vydrží strecha môjho vozidla nápor autostanu?

Samotné autostany nie sú veľmi ťažké. Avšak pred kúpu tohto typu stanu si overte nosnosť strechy vozidla. Tento údaj porovnajte so zaťažením, ktoré vznikne po roztiahnutí stanu spolu s váhou ľudí spiacich v stane. Stan na auto je vo väčšine prípadov možné pripevniť na všetky modely SUV i menších osobných vozidiel.

2. Ako sa inštalujú stany na strechu automobilu?

Strešné stany sa podobne ako bicykle na nosiče bicyklov na ťažné pripevňujú pomocou montážnych drážok. Tie sa veľmi jednoducho a rýchlo priskrutkujú k strešným nosičom. Celá inštalácia trvá maximálne 5 minút. Po namontovaní stan vyzerá ako strešný box a dokonca je možné do jeho vnútra uložiť menšiu batožinu.

3. Ako sa autostan rozkladá?

Rozkladanie stanu na streche je rovnako jednoduché ako jeho pripevnenia. Rozlišujeme dva druhy strešných stanov – látkové a s pevnou škrupinou. Autostany s pevnou škrupinou sa samé rozložia po otvorení boxu. Ide o veľmi odolné stany, ktoré neprekvapí ani silný vietor alebo prudký dážď. Sú však menšie, pretože sa nedajú roztiahnuť do strán. Textilné autostany sa rozložia po vytiahnutí rebríka. Sú menej odolné, ale väčšie.

4. Sú strešné stany vhodné pre rodiny?

Autostany sú priam stvorené pre rodiny s deťmi, pretože sú oveľa bezpečnejšie a pohodlnejšie ako bežné stany. Už spomínané látkové resp. textilné autostany majú nosnosť okolo 300 kg a rozmery dostačujúce pre dvoch dospelých s dvomi deťmi. V stane na streche vám bude príjemne teplo aj počas chladnejších nocí, spolu s deťmi si užijete nádherné výhľady z výšky a vyspíte sa do ružova vďaka pohodlnému matracu.

5. Koľko stoja stany na strechu automobilu?

Cena stanu na strechu automobilu sa odvíja od jeho veľkosti, materiálu konštrukcie a plášťa. Jednoduchšie a menšie stany sa dajú zohnať za cenu okolo 1500 €. Kvalitné, priestranné a odolné stany známych značiek pre štyri osoby kúpite za približnú cenu 3000 €.

 

 

You may also like