Poznáte pravidlá pre výber turistickej obuvi?

Poznáte pravidlá pre výber turistickej obuvi?

by spravca

Kto v minulosti absolvoval poriadnu túru a nie len obyčajnú prechádzku po lese, dobre vie, že bez kvalitnej obuvi je výstup nereálny. Do šlamastiky sa môžete dostať už po pár kilometroch a cesta dolu z kopca bude pre vaše chodidlá peklom. Je nesmierne dôležité, aby ste výber turistickej obuvi nezanedbali a sústredili sa nasledujúce parametre topánok.

Výber turistickej obuvi podľa materiálu

Turistická obuv musí na chodidle nielen dobre sedieť, ale tiež spĺňať vlastnosti, ktoré zabezpečia ochranu nôh. Oba parametre je možné dosiahnuť výberom obuvi vyrobenej z kvalitných materiálov. Na výrobu turistickej obuvi sa používa koža, syntetické t.j. textilné materiály alebo kombinácia týchto dvoch materiálov.

Aké sú kožené turistické topánky?

V prvom rade veľmi pohodlné na nosenie, pretože sa prispôsobia tvaru chodidla. Kožené topánky sú tiež zárukou, že sa vám neprederú pri prvom stúpnutí na vetvičku. Je zrejmé, že odolné topánky budú tiež o niečo ťažšie. Pripraviť sa musíte na vyššiu cenu. Pánska a dámska turistická obuv vyrobená z kože patrí medzi najdrahšie.

Aké sú textilné turistické topánky?

Textilné turistické topánky alebo obuv vyrobenú z kombinácie kože a textilu si zamilujete na prvé nosenie. Ide o veľmi ľahučké topánky, ktoré na chodidlo dobre sadnú. Textilné topánky vás potešia priaznivou cenou. Ich nevýhodou je nižšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Tento problém sa však dá vyriešiť všitými tvrdenými časťami do exponovaných miest obuvi.

Výber turistickej obuvi podľa terénu

Okrem materiálu je veľmi dôležité, v akom teréne sa budete v lese pohybovať. Pre bežné turistické výlety nemusíte kupovať ani extrémne odolnú a ani príliš vysokú obuv. Turistické topánky vyšších strihov sú určené na túry, pri ktorých sa stúpa a neustále zdolávate prevýšenie. Vyšší strih dobre podporí členky a ochráni nohu pred vyvrtnutím. Podľa odolnosti voči poškodeniu a strihu sa turistická obuv delí do rôznych kategórií. Ide napríklad o topánky vychádzkové, trekové alebo tzv. pohorky.

Pozor na veľkosť turistickej obuvi

Pri skúšaní turistickej obuvi dbajte na dve pravidlá. Prvé pravidlo je, aby ste kúpili obuv o niečo väčšiu ako ste zvyknutí. Pri zostupovaní či vzostupe by v príliš tesných topánkach narážali prsty alebo päta na vnútornú stielku, čo je pri dlhšej chôdzi nepríjemné. Druhé pravidlo znie, aby ste topánky skúšali popoludní, kedy sú chodidlá mierne opuchnuté.

 

You may also like