Robotická kosačka do každej záhrady

by spravca

Jarná starostlivosť o záhradu vyžaduje veľa úsilia a času. Využite preto všetky možnosti technologických noviniek a poohliadnite sa po veľkom pomocníkovi v každej záhrade. Reč bude o robotických kosačkách. Veď nádherne upravený trávnik je skutočnou pastvou pre oči. Využijete robotickú kosačku a ako si vybrať vhodnú do vašej záhrady? Odpovede nájdete v našom článku.

Robotická kosačka vám ušetrí čas

Robotické kosačky sú veľmi skladné a výkonné. Rozmery takýchto kosačiek sa približujú k veľkosti vysávača. Ich výhodou je i to, že energiu získavajú zo zabudovanej batérie. Tým pádom pri kosení neprekáža po celej záhrade dlhý kábel. Technicky sa robotická kosačka podobá klasickej rotačnej. Nemusíte ju však obsluhovať vy. Jej obsluhu zabezpečuje zabudované vnútorné ovládanie. Podobne ako u robotických vysávačoch, aj kosačky sú poháňané batériou. Pri jej vybití sa kosačka sama pripojí k nabíjacej stanici a následne po nabití pokračuje vo svojej práci. Robotická kosačka sa po záhrade pohybuje podľa vašich pokynov v medziach vymedzených zón. Zóny rozpozná vďaka vodiacim drôtikom, ktoré je potrebné umiestniť na hranice trávnika. Pri svojej jazde nevynechá takáto kosačka ani jedno stebielko trávy. Vďaka senzorom vie rozpoznať miesta, kde je potrebné ešte kosiť. Seká malé časti trávy, ktoré opätovne zapadnú ku korienkom trávnika a sú tak prirodzeným hnojivom.

Kritériá pre výber robotickej kosačky

Veľkosť záhrady

Kosačku vyberajte podľa veľkosti vašej záhrady resp. plochy na sekanie. Dôležitý je i tvar zelených plôch, nerovnosti terénu alebo prekážky. Pri kopcovitom teréne budete potrebovať kosačku so silným výkonom. V opačnom prípade by sa stroj nevedel dostať do vyvýšených plôch. Najlepšie je si zakúpiť robotickú kosačku určenú na sekanie väčších plôch. Možno to bude vyžadovať vyššiu investíciu, ale dosiahnete stopercentný výsledok. Ak máte veľkú záhradu, ktorú cez deň často využívate k oddychu, kosačka môže robiť svoju prácu počas noci. Hluku sa nemusíte báť, robotické kosačky pracujú veľmi potichu. V bezpečí budú aj vaše záhony alebo vysadené plodiny. Vy určujete priestor na kosenie. Kvalitnejšie robotické kosačky majú dokonca zabudovaný GPS systém. Pomocou neho zmapuje kosačka celý priestor záhrady, určí polohu vodiacich drôtov a vie, ktoré miesta už kosila.

Batéria a ochrana

Výdrž batérie je dôležitým parametrom, na ktorý musíte pri kúpe prihliadať. Zistite si aká je kapacita batérie a ako dlho sa batéria nabíja. Ak máte deti, iste sa zamerajte na bezpečnosť kosačky. Najvhodnejšie sú stroje s otočnými britvami, pri ktorých nie je riziko poranenia a zároveň dokonale kosia. Nezabudnite sa informovať, ako často bude potrebné britvy meniť. Bezpečnosť je pri robotických kosačkách zaistená aj iným spôsobom. Pri zdvihnutí kosačky z trávnika sa pomocou zabudovaného senzoru deaktivujú všetky funkcie stroja. Pri opätovnej aktivácii bude kosačka vyžadovať zadanie PIN kódu, ktorý ste do nej vložili pri prvom spustení. Nemusíte sa tak báť detských úrazov a ani potenciálnych zlodejov.

 

You may also like