Sú roboty našimi pomocníkmi alebo hrozbou?

by spravca

Prehlbujúca sa hospodárska kríza oberá ľudí o prácu. Zároveň veľké firmy hľadajú spôsoby šetrenia vo výrobe i službách. Jednou z možností je robotizácia. Predpokladá sa, že by roboty mohli v budúcnosti úplne nahradiť ľudí v niektorých odvetviach priemyslu. Možno to znie hrozivo, ale vyzerá to tak, že robotizácii sa nevyhneme a zasiahne do života mnohých z nás.

Robot sem, robot tam

V súčasnosti sa roboty využívajú viacej, ako si iste myslíte. Priemyselné robotické ramená nájdete v každom väčšom závode, napríklad na výrobu automobilov. Robotika sa síce nevyvíja tak, ako bolo predpokladané pred dvadsiatimi rokmi, ale je tu s nami a ovplyvňuje veľa sfér života. Predpokladá sa, že o desať rokov by mali roboty nahradiť skoro miliardu pracovných miest po celom svete. Vo vyspelých krajinách akými sú Nemecko alebo USA sa bude musieť veľa ľudí rozlúčiť so svojim zamestnaním. A samozrejme hľadať možnosti rekvalifikácie.

Kde všade sa roboty využívajú?

Automobilový gigant Toyota vyvinul robota, ktorý vie hrať na husle. Cieľom tohto experimentu bola ukážka jemnej motoriky robotov. Podobné robotické stroje ako od firmy Toyota budú môcť v automobilovom priemysle nahradiť aj elementárnu prácu ľudí. V známom americkom sci-fi seriály Čierne zrkadlo boli v jednej časti v hlavnej úlohe robotické včely. Je známym faktom, že včiel neuveriteľne rýchlo ubúda. Bez včiel nám hrozí záhuba. A preto poľskí inžinieri pracujú na vývoji robotických včiel, ktoré sú vlastne malými dronmi. Tento výskum je zatiaľ v plienkach, ale až priveľmi sa podobá spomínanému seriálu. V Osake naopak nepracujú na robotických včelách, ale vyrábajú robotické moderátorky. Tie vedia odprezentovať hlavné správy na nerozoznanie do pravých moderátorov. Robotický moderátori sú človeku až mrazivo podobní. Ani odvetvie služieb sa nemôže vyhnúť pokroku. Už dnes v niektorých hi-tech reštauráciách obsluhujú roboty. Donesú vám menu, zapíšu si objednávku a následne ju doručia až k vám. V týchto reštauráciách pracujú len kuchári alebo barmani. Čašníci o svoju prácu prišli. Avšak ani kuchári si nemôžu byť svojou prácou istí. Už pred 10 rokmi firma Willog Garage predstavila verejnosti dvojicu robotov, ktorí s veľkou precíznosťou pripravovali palacinky priamo pred očami divákov.

Robotizácii sa nedá vyhnúť

Všetky spomínané druhy robotov sa zatiaľ vo veľkom nevyužívajú. Sú však predzvesťou toho, čo nás v budúcnosti čaká. Nemôžeme sa vyhnúť technologickému pokroku. Experimenty dokazujú, že roboty budú vedieť zvládať vďaka jemnej motorike naozaj všetko. Ľudská podoba robotov nahradí ľudí v službách, na recepciách hotelov alebo v reštauráciách. Roboty i umelá inteligencia budú ľuďom pomáhať, ale môžu byť aj hrozbou. Je viac ako isté, že pripravia veľa ľudí o zdroj príjmu. Veľkou obavou sú i roboty, ktorí sa využívajú už dnes vo vojenskom priemysle. Umelí zabijaci sa dajú zneužiť tým najhrozivejším spôsobom. Je len na nás akým smerom sa vývoj robotizácie bude uberať. Len my môžeme určiť jeho smer a mantinely.

 

 

You may also like