Pred sezónou nezabudnite na letnú údržbu auta

by spravca

Letná sezóna je už za dverami a pripraviť by sme sa mali na ňu nielen my, ale aj naše vozidlá. Hoci je táto sezónna údržba o niečo jednoduchšia ako zimná, podceňovať ju určite netreba.

Pozor hlavne na pneumatiky

Údržba auta neznamená len čistotu a dokonalý vzhľad. Práve naopak, dôležité sú najmä vlastnosti auta, od ktorých závisí celá naša jazda a bezpečnosť. Zvýšenú pozornosť je potrebné dať pneumatikám, ktoré po zimnej sezóne meníme za letné. Ani fakt, že ich máte krátko neznamená, že nemôžu byt poškodené alebo opotrebované. Ešte predtým, ako sa rozhodnete letné pneumatiky definitívne prezuť, je na mieste ich dôkladná kontrola. Minimálne ich prezrite pohľadom a ak spozorujete nejaké mechanické poškodenie alebo praskliny, dobre sa zamyslite, či vydržia ďalšiu sezónu. V prípade neistoty je dobré využiť rady odborníkov. Tí vám poradia, či investovať do novej sady alebo to s tými starými ešte zvládnete. Tejto investície sa netreba až tak obávať, pretože nikto nepotrebuje tie najlepšie letné pneumatiky na trhu a určite nemusia byť ani najdrahšie. Základom všetkého sú dobré jazdné vlastnosti spĺňajúce parametre bezpečnej jazdy. Ani z ich výberu si veľmi hlavu nelámte, nakoľko v dnešnej dobe máme k dispozícii aktuálny test pneumatík, pomocou ktorého dospejete k najlepšiemu riešeniu.

Súčasťou letnej údržby nie je len kontrola pneumatík, ale aj iných súčastí. Preveriť po zime treba aj tesnenia a gumové časti auta, pretože počas chladného počasia mohlo dôjsť k ich popraskaniu. Aj v tomto prípade je vhodné navštíviť odborníkov v servise, ktorí vedia skontrolovať aj podvozok a vykonať geometriu kolies. Po takejto návšteve si budete istý, že vozidlo je v TOP stave a môžete sa s ním vydať kam sa vám len zachce. Významnou súčasťou auta sú aj brzdy. Tie sa znečisťujú najmä počas zimy, kedy sa môže znížiť nielen ich účinnosť, ale aj skrátiť ich životnosť.

Neprehliadajte ani klimatizáciu

Hoci klimatizáciu v zime nepoužívame, aj tú je dobré pred sezónou prekontrolovať. Keďže ju v lete používame často, zaslúži si poriadnu očistu v podobe dezinfekcie. Problémom môže byť aj nedostatok chladiva, ktoré sa dá jednoducho doplniť. Treba ale vedieť, či je ho tam dostatok alebo nie. Nie každý z nás je technický typ a preto aj klimatizáciu môžeme prenechať odborníkom. Bez nich ale zvládneme vykonať dôkladnú očistu auta aj s navoskovaním. Umytie je dôležité hlavne po zime, kedy sa na aute zachytávajú rôzne zvyšky nečistôt a posypovej soli. Tie vedia lak zničiť na nepoznanie a často stoja aj za hrdzavením. Klasické umytie auta nepodceňujte a vykonajte ho najlepšie niekoľkokrát za rok.

You may also like