Proces výroby hliníkových diskov sa u výrobcov odlišuje

by spravca

Alu disky sú z roka na rok obľúbenejšie a to nielen pre ich výnimočný dizajn, ale aj kvalitu a odolnosť. Je preto samozrejmé, že dopyt po nich neustále rastie a sú súčasťou väčšiny áut vo svete. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako sa vlastne vyrábajú?

Bez suroviny to nejde

Základom celého procesu výroby je samozrejme hliník, z ktorého je disk vyrobený. Výrobcovia sa k nemu dostanú v podobe dlhých úzkych kvádrov, ktoré v prvom rade roztavia. Bez toho by nebolo možné materiál tvarovať do požadovanej podoby a po roztavení ide materiál do formy. Tam získa disk potrebný tvar, ktorý určuje výrobca. Ďalším krokom vo výrobe je kontrola kvality pomocou röntgenu, ktorý dokáže určiť, či je disk dobrý alebo nie. V prípade, že takéto hliníkové disky prejdú kontrolou pomocou röntgenu, putujú na ďalšiu kontrolu k špecializovanému technikovi. Ak aj on výrobok schváli, nastáva vyrezávanie otvorov. Treba počítať s tým, že hliníkové disky sú nielen kvalitné, ale aj cenovo drahšie, ako z iných materiálov. Konečná cena sa neustále mení, pretože je priamo ovplyvnená aktuálnou cenou komodity na svetovom trhu. Nie je preto ničím výnimočným, že raz sú disky lacnejšie a inokedy zas drahé.

Súčasťou výrobného procesu je aj tepelná úprava, ktorú ale absolvujú len drahšie modely. Počas tohto procesu sa z nich ukrojí toľko hliníka, ako je len možné, čím sa zníži ich hmotnosť, no pevnosť a vlastnosti zostanú zachované. Predposledným štádiom je ich lakovanie a striekanie, ktoré závisí od konkrétneho modelu. V závere výroby sa disky testujú a to nielen v teoretickej rovine, ale priamo na ceste v rôznych podmienkach. Ak výrobok splní aj túto požiadavku, získa certifikát a ide do predaja.

Iný výrobca, iný postup

Môže sa zdať, že všetky disky prechádzajú rovnakým postupom výroby, no to nie je pravda. Niektoré najznámejšie značky majú svoje vlastné postupy, ktorými sa vedia dokonale odlíšiť od konkurencie a zákazníkom tak prinášajú pridanú hodnotu. Hoci sa výroba odlišuje najmä v detailoch, aj tie vedia výrazne ovplyvniť konečné vlastnosti diskov. Rovnako, ako pri pneumatikách, ani pri kúpe diskov by sme nemali pozerať len na cenu, ale aj na vlastnosti. V prípade, že hľadáte nové letné pneumatiky, ktoré by k vašim diskom dokonale sadli, odporúčame pozrieť si aktuálny test pneumatík. Vďaka nemu zistíte, ktoré značky a modely sú nielen kvalitné, ale aj bezpečné a spoľahlivé. Výsledky týchto pravidelných testov sú veľkým pomocníkom najmä pre tých, ktorí sa do výberu veľmi nevyznajú a potrebujú pomoc odborníkov.

 

You may also like