Prečo musia mať elektromobily špeciálne pneumatiky?

Prečo musia mať elektromobily špeciálne pneumatiky?

by spravca

S pribúdajúcim počtom elektrických vozidiel na našich cestách je vidieť nárast ponuky pneumatík pre tento typ vozidla. V on-line i kamenných obchodoch nájdete prakticky všetky známe značky, ktoré postupne pridávajú do sekcie elektromobilov nové pneumatiky na každú sezónu. Prečo vlastne nemôžete elektrické vozidlo obuť do klasických pneumatík?

Výhody elektrických vozidiel v kocke

Odhliadnuc od vysokej ceny elektrických vozidiel má tento typ automobilu budúcnosť kvôli viacerým výhodám. Ekológovia apelujú hlavne na fakt, že elektromobilita má nižší vplyv na znečistenie prírody, keďže elektrické autá vytvárajú menšiu ekologickú stopu. Ide hlavne o emisie, ktoré u klasických vozidiel produkuje spaľovací motor. Elektrický motor je šetrný k spotrebe elektriny vďaka čiastočnej rekuperácii a vytvára nulové emisie.

Druhou podstatnou výhodou elektrických vozidiel je možnosť nabíjania vozidla počas noci z domácej siete. Túto možnosť majú samozrejme len majitelia rodinných domov. Okrem paliva ušetria majitelia elektrických vozidiel aj na servisných nákladoch, ale nemôžu rátať, že kúpia lacné pneumatiky. Plusom je jednoduché ovládania, kedy absentuje nutnosť preraďovania. Elektrické autá zrýchľujú svižnejšie a počas jazdy majú veľmi tichý chod.

V ostatnom sa elektrické vozidlá nelíšia od spaľovacích. Musíte sa o nich starať nielen z estetickej stránky, čo znamená ich umývanie, ale tiež sa postarať o prezutie. Aj elektrickým vozidlám je nutné na jeseň vymeniť letné za zimné pneumatiky. V prípade jazdy do hôr sa oplatí investovať aj do reťazí. Používať môžete kovové i textilné snehové reťaze.

Pneumatiky pre elektrické vozidlá

Pneumatiky pre elektrické vozidlá, či už letné, alebo zimné, musia byť oveľa pevnejšie a odolnejšie ako klasické. Príčinou je vysoká váha vozidla, na ktorú vplýva hmotnosť batérie  zvyšuje tlak v pneumatikách i na povrchu. Tieto pneumatiky sú vyrábané z odlišných zmesí a ich bočnice sú zosilnené. Testy pneumatík odhalili tiež to, že pneumatiky pre elektrické autá musia mať prepracovaný systém drážok. Ich vzor je skonštruovaný tak, aby sa znížila brzdná dráha vozidla.

Problematický je u elektrických vozidiel dojazd. Všetci výrobcovia pneumatík sa snažia o to, aby ich výrobok mal čo najnižší valivý odpor. Vysoký valivý odpor pneumatík môže dojazd elektrického vozidla znížiť aj o štvrtinu. V tomto smere hrá veľkú úlohu veľkosť pneumatiky. Gumy na elektrické vozidlá sú viditeľne užšie ako klasické pneumatiky. Keďže je chod elektrických áut veľmi tichý, je nutné dbať na to, aby vami vybrané pneumatiky mali triedu hlučnosti v kategórii A.

 

You may also like