Na elektrine dokážete ušetriť balík peňazí

Na elektrine dokážete ušetriť balík peňazí

by spravca

V poslednom období sa veľa hovorí o budúcoročnom zdražovaní elektriny. Väčšia domácnosť by mala kvôli zdražovaniu prísť o desiatky eur ročne. Vyššia cena elektrickej energie sa samozrejme prejaví zvyšovaním cien služieb a tovaru. Preto nie je na škodu, keď si osvojíte zopár pravidiel, ktoré vám pomôžu ušetriť na elektrine.

Vymeňte staré žiarovky

Ešte stále nevyužívate na svietenie úsporné žiarovky? To je veľká chyba. Ak vymeníte klasické žiarovky za LED, dokážete na osvetlení ušetriť 50 % elektriny. Zároveň ušetríte na žiarovkách samotných, keďže LED žiarovka vám vydrží pri celodennom svietení vyše 5 rokov. A to by ste museli svietiť 24 hodín denne. Pri bežnom svietení je životnosť týchto žiaroviek 20 rokov. To sa už vyplatí, čo poviete? K LED žiarovkám si dokúpte LED pásy, ktorými dokážete osvetliť menšie priestory. Presvedčte sa sami na stránkach e-shopu led produkt, že všetky LED technológie sa dajú kúpiť za rozumné ceny a ušetria vám naozaj balík peňazí. Samozrejme, že by ste sa mali naučiť zhasínať a nenechávať svetlo zapnuté, keď nie ste v miestnosti.

Šetrite každý deň pri varení

Každodenné varenie vie poriadne zatočiť peňaženkou. V prípade, že využívate na varenie elektrinu, snažte sa zužitkovať sálajúce teplo z platničky a pred dovarením jedla vypnite sporák. Podobne dokážete šetriť aj pri pečení v rúre. Vodu na cestoviny nezohrievajte na platničke, ale v rýchlovarnej kanvici. Kanvicu však neprepĺňajte a vždy zohrievajte len toľko vody, koľko budete reálne potrebovať. Umývačka riadu je nielen skvelým pomocníkom, ale tiež šetrí spotrebu vody. Energeticky sa vám vyplatí, ak budete umývačku zapínať až po tom, ako bude maximálne naplnená.

Nešetrite na spotrebičoch a vypínajte elektroniku

Všetky domáce spotrebiče vyberajte s ohľadom na ich spotrebu energie. Najviac energie dokáže spotrebovať chladnička a mraznička. Tieto dva spotrebiče kupujte len v energetickej triede A++, ktorá znamená oproti nižšej triede až tretinovú úsporu elektriny. Nenechávajte chladničku dlho otvorenú a nikdy do nej nevkladajte horúce jedlá. Mrazničku dvakrát ročne odmrazte, aby sa zvýšil jej výkon. Ušetriť môžete aj na praní. Stačí, aby ste mysleli hospodárne a práčku zapli len vtedy, keď je naplnená. Veľkou chybou je nechávať elektroniku v stand by režime. Ak viete, že televízor už nebudete zapínať alebo, že nepoužijete notebook, zvoľte režim vypnutia a nie pohotovosti. Po dobití mobilu alebo notebooku vždy vytiahnite nabíjačku zo zásuvky.

 

 

 

You may also like