Pracovné oblečenie je bonusom pre zamestnanca i zamestnávateľa

Pracovné oblečenie je bonusom pre zamestnanca i zamestnávateľa

by spravca

Nedbať na výber pracovného oblečenia alebo dokonca neposkytovať zamestnancovi žiadne pracovné odevy je veľká chyba. Pracovné oblečenie a obuv sú bonusom pre firmu i pre pracovníkov. V súčasnosti je možné na trhu nájsť pracovné odevy, ktoré sú funkčné a zároveň pôsobia veľmi moderne.

Je pracovné oblečenie povinné z hľadiska zákona?

Pracovné oblečenie nie je povinnosťou úplne vo všetkých profesiách. Na výkon niektorých prác však zákon presne určuje minimum, ktoré by ste mali zamestnancovi poskytnúť. Ide o ochranné pracovné odevy a pomôcky, ktoré sú zárukou bezpečnosti pre pracovníka alebo klienta. V tomto prípade musí zamestnávateľ plne uhradiť nákup pracovných odevov, ku ktorým patrí tiež pracovná obuv. Naopak v pracovnom prostredí, v ktorom nehrozia žiadne bezpečnostné riziká, nie je zamestnávateľ povinný kupovať alebo uhrádzať zamestnancovi pracovné oblečenie (napríklad administratívni pracovníci, pracovníci v banke). Napriek tomu vám radíme sa zamyslieť nad tým, čo všetko by vám pracovné odevy priniesli. Napríklad mnohí zamestnanci berú pracovné odevy ako bonus k mzde. Ak k oblečeniu pridáte tiež uhrádzanie čistenia a údržby oblečenia, budú vám zamestnanci naozaj vďační. V niektorých profesiách je oblečenie navyše aj vizitkou vašej firmy. Jednotné logo a farebné odlíšenie znamená pre firmu reklamu. Veľkou výhodou je, že dnešné pracovné oblečenie je veľmi praktické a navyše aj moderné.

Aké pracovné odevy si môžete vybrať

Z hľadiska typov pracovného oblečenia si máte naozaj z čoho vybrať. Základom sú tričká, polokošele alebo košele, ktoré si môžete dať potlačiť podľa vašich požiadaviek. Pre dámy sú k dispozícii sukne, pre pánov nohavice. Do náročnejšieho prostredia sú určené kombinézy, montérky alebo overaly. V tomto prípade už ide o pracovné odevy, ktoré sú plne funkčné a dajú sa prispôsobiť danému povolaniu. Majú napríklad všité rôzne vrecká, pútka alebo sa nohavice dajú odpojiť a spravíte si tak z montérok šortky. Pre prácu v chladnejšom prostredí sú určené mikiny a zateplené bundy. Veľmi praktické v exteriéri sú vesty s mnohými reflexnými prvkami. Nielen na stavbách sa využívajú pokrývky hlavy – helmy, šiltovky, čapice, šatky. K pracovnému oblečeniu sa dajú dokúpiť tiež ochranné rukavice, okuliare, chrániče alebo čelovky.

 

 

 

You may also like