Viete, čo ovplyvňuje zvýšenú spotrebu vášho vozidla?

Viete, čo ovplyvňuje zvýšenú spotrebu vášho vozidla?

by spravca

Veľký kus z domáceho rozpočtu dokáže uhryznúť váš automobil. Výmena pneumatík, pravidelné návštevy servisu, opravy a benzín. Automobil je vlastne ďalší člen domácnosti, o ktorého sa musíte starať a investovať do neho. Údržbu a servis neovplyvníte. Ovplyvniť však do značnej miery dokážete spotrebu vášho vozidla.

Ach tie pneumatiky

Pri kúpe pneumatík pozorne čítajte ich štítky. Na štítku je uvedený údaj o valivom odpore pneumatiky. Letné i zimné pneumatiky s vysokým valivým odporom znamenajú vyššie výdavky na benzín. Preto dajte prednosť pneumatikám označeným písmenom A. Nehľadajte najlacnejšie pneumatiky, ktoré sa vám v závere pri prevádzke vozidla predražia. Pozor tiež na tlak v pneumatikách. Venujete dostatočnú pozornosť meraniu tlaku pneumatík? Ak nie, tak sa spotreba vozidla môže zvýšiť takmer o 5 %. Tento fakt je spôsobený podhustením pneumatík, čo zapríčiňuje zvýšený valivý odpor. Letné i zimné pneumatiky a ich testy dokázali jednoznačne tiež vplyv nedostatočného tlaku v pneu na rýchlejšie opotrebovanie behúňa. Pozor ešte na jednu chybu ohľadom pneumatík. Nedávate si pri prezúvaní nastaviť geometriu? Spotreba automobilu sa môže zvýšiť až o 10 %.

Zaťaženie vozidla a údržba motora

V prípade, že veľmi často prevážate vo vozidle náklady, rátajte so zvýšenými výdavkami za palivo. Navyše sa pri preťažení vozidla ničia podvozkové časti. Zvýšenú spotrebu je možné badať aj pri upevnenom strešnom boxe alebo nosiči na bicykle na streche automobilu. Pozor tiež na motor. Nešetrite na motorovom oleji a dajte prednosť overeným značkám. O motor je potrebné sa pravidelne starať. Pri návšteve servisu si dajte vymeniť sviečky a vzduchový filter, ktorého zlý stav zvyšuje odpor v saní.

Spotrebu ovplyvníte vašou jazdou

Najmenej paliva spotrebujete, keď budete jazdiť plynulo a pomalšie. Vo veľkej rýchlosti sa enormne zvyšuje aerodynamický odpor, a preto dostáva zabrať nielen motor, ale tiež vaša peňaženka.  Prudké pridávanie plynu alebo prudké brzdenie sa ihneď prejaví na úbytku benzínu. Pri brzdení sa snažte čo najviac využívať silu motora a nie brzdy. Pri každom dlhšom státí vypnite motor. Počas zimy stačí na zahriatie motora minúta až dve.

 

 

 

 

 

You may also like