Zónovanie matracov: áno alebo nie?

Zónovanie matracov: áno alebo nie?

by spravca

Počuli ste už o matracoch so zónami? Čo je pre ne charakteristické, komu ich možno odporúčať a pre koho sa tento druh matracov naopak nehodí? Odpovede na tieto a podobné otázky nájdete v našom článku.

Aké zónové matrace poznáme?

Zónovanie sa pri téme matracov vzťahuje jednoducho povedané na to, že konkrétny matrac je rozdelený do viacerých zón s rôznym stupňom tvrdosti. Tým pádom je každá časť matraca prispôsobená potrebám rozličných častí tela, či už ide o chrbticu, bedrové kĺby alebo ramená. V závislosti od použitého materiálu rozoznávame latexové, penové, prípadne taštičkové matrace so zónami. So zónovaním sa naopak nestretávame v prípade pružinových matracov, keďže ho znemožňuje spôsob ich konštrukcie. Vzhľadom na vlastnosti zónových matracov, ich môžeme odporúčať tak osobám spiacim predovšetkým na boku, ako aj ľuďom, ktorých nenechá pokojne spať častá bolesť hlavy, prípadne chrbta.

Dostupné sú zónové matrace s 3, 5 alebo 7 zónami, ktoré sú všeobecne považované za najkvalitnejšie svojho druhu. Príkladom 7 – zónového matraca je taštičkový matrac Primátor bio-ex royal, ktorého tvrdšia časť obsahuje kokosové vlákno, zatiaľčo súčasťou tej mäkšej sú vlákna Seacell a Agave. Na výber máte buď matrac tvrdosti T3 s nosnosťou do 95 kilogramov alebo tvrdosť T4, ktorej nosnosť je až 130 kg. Tento matrac s možnosťou doručenia už do 5 pracovných dní je dostupný v ponuke certifikovaného predajcu Matracentrum, ktorého špecialitou je práve predaj matracov, roštov do postelí, antialergických vankúšov a ďalšieho podobného tovaru.

Kedy sa zónovaniu radšej vyhnúť?

Napriek tomu, že prednosti zónových matracov sú výrazné, nie sú vhodné pre všetkých používateľov. V prvom rade by ste mali na podobný typ matracov zabudnúť pri mladších deťoch, ktoré zatiaľ nedosiahli výšku 150 centimetrov. Zónový matrac by totiž u detí nemohol plniť svoju funkciu, keďže by vzhľadom na ich nižšiu výšku nebol oporou pre jednotlivé časti tela tak, ako je tomu u dospelých osôb. Treba tiež brať ohľad na to, že vývoj chrbtice dieťaťa stále nie je ukončený a zónovanie by mohlo detskú chrbticu poškodiť. Primerané matrace pre deti by teda mali disponovať len jednou tuhosťou, respektíve tvrdosťou, a preto by ste mali v tomto prípade siahať po jednozónových matracoch.

You may also like