Matrace pre malých aj veľkých – Na aké špecifické vlastnosti sa zamerať pri výbere matracov pre deti a seniorov?

by spravca

Ste v očakávaní alebo je pre vás darom každé nasledujúce ráno? Či sme malí, dospelí alebo si užívame starobu, všetci rovnako potrebujeme prebúdzať sa spokojne, nabití energiou. Nerušený spánok sa odrazí aj v našej kvalite zdravia. Vhodnou oporou sú matrace pre špecifické vekové skupiny. V tomto článku si predstavíme matrace pre deti a seniorov.

Kvalitný detský matrac už od prvého dňa. Ako vybrať ten správny?

Na čo drobcovi kupovať špeciálny matrac pre deti, keď aj tak z neho rýchlo vyrastie? Pre zdravý vývoj chrbtice, správnu flexibilitu svalstva a pre rozvoj motoriky sa dieťa potrebuje už od prvých dní svojho života „pohybovať“ vo vhodnom prostredí. Keďže práve spánok je pre bábätká alfou a omegou, kvalita lôžka a jeho celková výbava sa nesmú podceňovať. Máte detičky? Len si spomeňte, čomu ste venovali najväčšiu pozornosť pri nákupe detských potrieb? Bol na zozname matrac pre deti?

Detské matrace sú rozmerovo menšie (podľa rozmerov postieľky, napr. 120 x 60 cm), ale tuhosťou ich zaraďujeme medzi stredne tvrdé až tvrdé. Je to z dôvodu, že dieťa potrebuje prvé mesiace čo najviac spevniť, vytvoriť oporu pre chrbticu. Mnohí rodičia práve takto upravený matrac pre deti odmietajú, chcú svojim zlatíčkam dopriať pohodlie ako v bavlnke.

Pozor na mäkké lôžka, bábätká sa častejšie pretáčajú na bruško a v tejto polohe by sa ešte viac „prehlbovali“ – viete si za takých okolností predstaviť, že by dieťatko začalo vracať?

Z extrému do extrému pri výbere matraca pre deti?

Zatiaľ čo jedni rodičia hľadajú matrac pre deti jemný ako hniezdočko, iní svojim drobcom doprajú matrac so zónovaním ako pre dospelých. Aj keď ste takýto matrac pre deti vyberali s dobrým úmyslom, zónovanie nie je pre ich kostru tela a polohovanie počas spánku.

Zóny sú miesta pre konkrétne časti chrbtice, pričom dieťa sa na lôžku niekoľkokrát otočí. Tým sa vytvára rôzny tlak (často zvýšený napr. na oblasť krčnej chrbtice), čo vôbec nie je zdravé.

Náš tip – Pre porovnanie, schopnosť správneho kopírovania má mať čo najviac zachovanú matrac pre seniorov na vhodnom podklade z lamelového alebo pevného masívneho roštu. Ide často o pacientov na polohovateľných posteliach, kde funkčné kvality matracov veľmi ovplyvňujú aj vylučované telesné tekutiny (pot, moč ). Je to síce príliš intímna záležitosť, no treba o tom hovoriť. Matrac pre seniorov si naši rodičia a starí rodičia zväčša nekupujú sami. Je to na nás, aby sme prihliadali na vzdušnú bunkovú štruktúru a na nulový blokový tlak, ktorý by inak spomaľoval prúdenie krvi v cievach.

Chránime tých, ktorí to sami nedokážu

Matrac pre deti a matrac pre seniorov nemá obsahovať žiadny problematický materiál.  V praxi len výnimočne prihliadame na obsah lepidiel, ktoré sú pri výrobe matracov štandardom. Ideálne, keď vybrané matrace disponujú revolučným patentom, ktorí chráni dýchacie cesty, pokožku a aj tráviaci trakt pred ich uvoľňujúcimi prchavými látkami.

Kde nájsť presne také, aby vyhovovali najprísnejším normám zdravotnej nezávadnosti? Absolútnou prioritou je, aby sa z matracov dostávala do prostredia para čistej vody nie chemických rozpúšťadiel. Skúste na to heslo – firma Materasso a jej kategóriu matrac pre deti a matrac pre seniorov.

 

You may also like