Zima za volantom. Čo vodičom nesmie chýbať?

by spravca

Zimné počasie sa u nás v týchto dňoch naplno prejavuje a ľudia by sa mali nielen lepšie obliekať, ale myslieť viac aj na jazdu autom. Výbavu mnoho vodičov zanedbáva, čím prichádzajú nielen o komfort, ale aj bezpečnosť. Ako ste na tom vy?

Nie je to len o pneumatikách

Je síce pravda, že základom jazdy na aute počas zimy sú zimné pneumatiky, no okrem nich sa každému zídu aj iné doplnky. Poznáme niekoľko vychytávok, ktoré síce nie sú zákonom povinné, no vďaka nim si ušetríte čas a aj nepríjemnosti. V niektorých prípadoch totiž stačí chvíľka nepozornosti alebo náhla zmena počasia a problém je na svete. Ak tento fakt podcení obrovská časť motoristov, na cestách začína aj v mestách doslova kalamita. V prípade, že nechcete zapadnúť a chcete sa za hocijakých okolností dostať bezpečne domov, snehové reťaze je dobré mať vždy po ruke. Veľkým pomocníkom sú aj vyslobodzovacie pásy, ktoré nezaberú veľa miesta, no v krízovej situácii ich ocení naozaj každý.

Ťažné lano sa vám raz určite zíde a je dobré ho mať k dispozícii. Možno natrafíte na vozidlo zapadnuté na krajnici alebo v jame, kedy pomôžete inému nešťastníkovi. Tuhé mrazy dokážu dať zabrať hlavne batériám, ktoré vedia sklamať v tom najnevhodnejšom čase. Či sa chystáte do práce alebo k lekárovi, niektoré termíny sa posunúť skrátka nedajú. Preto je dobré mať v aute aj štartovacie káble. Veľmi veľa vodičov robí chybu tým, že sa na cestu vydajú s nerozmrazeným a zasneženým autom. Neodstránenie snehu z vozidla je dokonca priestupkom a preto majte vždy po ruke nielen lopatku, ale aj metličku.

Ako pomôcť autu, aby sa rýchlejšie rozmrazilo?

Situácia, ktorú pozná každý z nás. Ranná rutina po ceste do práce sa môže zmeniť na nečakaný boj s počasím. Silné mrazy alebo nočná nádielka snehu vie človeka poriadne zdržať. Auto nie je dôležité len poometať, ale aj uviesť bezpečne do prevádzky. Existuje niekoľko dobrých vychytávok, vďaka ktorým sa dokáže vozidlo spamätať rýchlo a aj efektívne.

Zamrznuté sklo sa dá očistiť nielen škrabkou, ale aj špeciálnym sprejom. Ten je možné dostať v špecializovaných obchodoch, ale aj na čerpacej stanici. V prípade, že vás oškrabávanie skiel baví a nemáte sa ráno kam ponáhľať, je to v poriadku. Kúpte si ale škrabku s ochranným návlekom, aby vám počas toho nezamrzla ruka. Obľúbenou ochranou je aj kryt proti námraze, čím sa šetrí nielen čas, ale aj námaha.

Nepríjemným problémom sú napríklad aj zamrznuté stierače. Hlavne počas neustáleho sneženia sa bez nich nikam človek nepohne a preto je dobré počas mrazov ich chrániť. Použiť je možné napríklad klasickú ponožku, ktorú navlečiete priamo na stierače.

V neposlednom rade, by žiadny vodič nemal zabudnúť na kvalitné pneumatiky. Práve od nich často závisí, či sa domov dostavíme bez nehody a preto ich netreba podceňovať. Zimné pneumatiky sa vždy pred sezónou oplatí skontrolovať, či sa na nich nenachádzajú praskliny alebo iné mechanické poškodenia. Okrem toho, by nemali javiť ani známky opotrebovanosti a rovnako je dôležitá aj hĺbka dezénu. V prípade nevyhovujúceho stavu je istejšie ich vymeniť. Radšej zvoliť najlacnejšie pneumatiky na trhu, ktoré sú úplne nové, ako jazdiť na nevyhovujúcich. Pre motoristov bez prehľadu v danej oblasti je veľkým pomocníkom test zimné pneumatiky, vďaka ktorému zistia, čo je aktuálne v kurze. Stav vozidla nikdy netreba podceňovať, inak to nemusí dopadnúť dobre.

You may also like