Kúpiť alebo nekúpiť elektromobil?

Kúpiť alebo nekúpiť elektromobil?

by spravca

Elektromobily so sebou prinášajú veľa rôznych výhod, ktoré štát poskytuje majiteľom týchto vozidiel. Okrem toho vás prevádzka elektrického automobilu vyjde oveľa lacnejšie. Nejde len o palivo, ale tiež o minimálne návštevy v autoservise. Všetko má však svoje plusy a mínusy, a preto si dobre premyslite či sa oplatí do elektromobilu investovať.

Automobily budúcnosti?

O elektromobiloch sa hovorí ako o automobiloch budúcnosti. Je zrejmé, že s ohľadom na životné prostredie by sme mali uvažovať o alternatívach ku klasickým automobilom. Ekologické vozidlá budú skôr či neskôr nevyhnutnosťou. V súčasnosti sa však zdá, že kúpa elektromobilu nie je až také terno, ako sa nás snažia presvedčiť výrobcovia týchto vozidiel. Čo všetko ľudí odrádza od kúpy elektromobilov? Samozrejme, že v prvom rade ide o ich značne vysokú cenu, ktorá prevyšuje cenu klasických vozidiel o tisíce. Druhou nevýhodou je ich krátky dojazd. Prakticky po približne 300 kilometroch budete nútení hľadať nabíjacie stanice, ktoré nie sú dostupné všade. Znamená to nutnosť detailného plánovania každej dlhšej cesty. Navyše si budete musieť zaobstarať aj špeciálne letné a zimné pneumatiky, ktoré majú vyššiu nosnosť. Elektromobily sú oveľa ťažšie ako klasika. A musíme dodať, že nejde o najlacnejšie pneumatiky na trhu. Posledná pikoška je, že elektromobily spôsobujú na cestách viac nehôd.

Prečo sa oplatí kúpiť elektromobil

Nebuďme tak pesimistickí a povedzme si niečo o tom, prečo sa oplatí investovať do elektrického automobilu. Peniaze minuté na kúpu elektromobily sa vám môžu vrátiť vďaka lacnejšiemu tankovaniu resp. vďaka tomu, že jazdiť na elektrinu vás vyjde lacnejšie ako jazdiť na benzín alebo naftu. Navyše nemusíte chodiť na benzínku. Ak máte rodinný dom, elektromobil nabijete počas noci cez elektrickú zásuvku. Ušetríte tiež na poistení a na zápise auta. Elektrické vozidlá sú zaradené medzi vozidlá s najnižším objemom motora, a preto zaplatíte aj nižšie dane. Potešujúca je informácia, že do servisu nezavítate celý rok. Nemusíte si dať meniť motorový olej, sviečky či filtre. Jazda s elektromobilom je ekologická dokonca aj vtedy, keď si vyložíte na strechu strešné boxy. Príjemným bonusom je tichý chod motora, ktorý oceníte počas dlhej jazdy po diaľnici.

 

 

 

 

You may also like