Ako vám pomôže bager a minibager pri výkope základov domu

Ako vám pomôže bager a minibager pri výkope základov domu

by spravca

Že stroje sú silnejšie ako ľudské svaly a kopať základy domu lopatami nemá zmysel, snáď nemusíme prízvukovať. Pozreli sme sa teda na to, ako vám pri výkopových prácach pomôže technika, kde ju zohnať a na čo si pri tom dať pozor.

Nechajte to na stavebné stroje

Celý výkop základov prebieha v dvoch hlavných fázach. V tej prvej si najprv na hrubo s dostatočnou rezervou vymeriate stavbu. Následne musíte na tejto ploche nechať zhrnúť ornicu – ide o vrchnú vrstvu pôdy hrubú 15 – 30 cm, niekedy s trávnatým porastom. Ornica pre svoje vlastnosti nie je vhodným podkladom pod základy domu. Obsahuje však najviac živín, preto si ju zatiaľ uložte.

Po zhrnutí vám geodet zameria rohy základov, následne vyznačíte vápnom alebo kriedou ich hrany aby bagrista vedel, kde má kopať. Zvyšok je už práca pre stavebné stroje.

Samozrejme, existujú rôzne postupy a zameranie môžete urobiť aj svojpomocne, vždy je však lepšie mať po ruke niekoho skúseného, či už geodeta, stavebný dozor alebo aspoň šikovného majstra.

Minibager, bager či rýpadlo-nakladač?

Na výkop základov domu môžete použiť hneď niekoľko typov stavebných strojov. Klasický bager má výkonnú hydrauliku a pracuje rýchlo, keďže dokáže naraz premiestniť veľké množstvo zeminy. Základy pre najmenšie rodinné domy zvládne vykopať už za niekoľko hodín v prípade mäkkej piesčitej pôdy. Pri tvrdých ílovitých pôdach sa čas predlžuje, rýchlosť práce však závisí aj od veľkosti stroja a šikovnosti bagristu.

Minibager je o niečo menší a pracuje pomalšie. Počítajte s tým, že práce sa s ním môžu natiahnuť aj na dva či viac dní, výhodou minibagra je však väčšia precíznosť a lepšia obratnosť, ktorú oceníte na stiesnených pozemkoch.

Univerzálnym strojom je kolesový rýpadlo-nakladač (ľudovo nazývaný aj traktorbager). Ten je vybavený nielen klasickou lyžicou, ale aj širokou lopatou v prednej časti. Pri zhŕňaní pôdy je teda efektívnejší a bagrista nemusí lyžicu vymieňať.

Ak vaša stavebná firma či partia nemá bager dispozícii, riešením pre vás môže byť požičovňa stavebných strojov. V niektorých si môžete bager či minibager prenajať aj s bagristom.

 

 

You may also like