Kŕčové žily: Ich vznik, prejavy a možnosti liečby

Kŕčové žily: Ich vznik, prejavy a možnosti liečby

by spravca

Vo všeobecnosti platí, že kŕčové žily predstavujú stav, kedy dochádza ku zhoršenej cirkulácii krvi v cievach. Ide o žily, ktoré sú rozšírené a majú aj zmenený svoj tvar. Takýto stav môže byť častokrát aj veľmi bolestivý a nepríjemný, preto je ho potrebné čím skôr riešiť.

Príčin kŕčových žíl je hneď niekoľko. Môže ísť o viacero rizikových faktorov, prípadne o ich kombináciu. Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí genetika, obezita, hormonálne zmeny, tehotenstvo, nezdravý životný štýl, sedavý spôsob života, požívanie alkoholu či fajčenie. Kŕčové žily sú často spájané aj so zvýšeným tlakom v dolnej časti tela, teda v dolných končatinách. V takomto prípade môže dôjsť až ku zablokovaniu ciev.

Ako sa kŕčové žily prejavujú

Mnohé štúdie naznačujú, že kŕčové žily postihujú najmä ženy v strednom veku. Samozrejme, nie je nič nezvyčajné ak vzniknú u mužov, prípadne mladších vekových kategórií. Podmieňujúce sú totiž práve rizikové faktory. Čo sa však týka prejavov, na základe ktorých môžete zistiť, či trápia kŕčové žily aj vás, tie sú veľmi ľahko pozorovateľné. Napríklad, ide o estetickú stránku. Kŕčové žily sú totiž častokrát rozšírené a viditeľné. Zároveň ich sprevádza aj bolesť, ťažkosť, prípadne kŕče. Sprievodným javom sú aj opuchy v nohách či členkoch. Zmena farby či pomalšie hojenie rán je tiež pre tento stav veľmi typické.

Liečba kŕčových žíl

Čo sa týka samotnej liečby, existuje hneď niekoľko možností. V prvom rade je potrebná zmena životného štýlu. Počas dňa by ste sa mali viac hýbať a piť dostatok čistej vody. Určite konzumujte zdravšie potraviny. Ak takáto zmena nepomôže, vyhľadať by ste mali lekára. Ten vám totiž môže odporučiť aj operáciu, ktorá sa vykonáva chirurgicky, prípadne laserom. Určite sa však nemáte čoho obávať, je to veľmi častý výkon.

You may also like