Podľa čoho spoznáte dobrú turistickú obuv

Podľa čoho spoznáte dobrú turistickú obuv

by spravca

Kvalita turistických topánok sa líši od výrobcu k výrobcovi, od obchodu k obchodu. Rozoznať dobré topánky je v záplave čínskych výrobkov ťažké. Smerodajné by pre vás mali byť informácie od kupujúcich vo forme recenzií a tiež detaily, ktoré si budete na topánkach všímať. Podľa čoho spoznáte dobrú obuv určenú na turistiku?

Podľa materiálu

Správna turistická obuv musí byť ušitá z materiálov, ktoré sú odolné voči mechanickému poškodeniu a počasiu. Lacnejšie turistické topánky sa šijú z textílie, ktorá je nepremokovaná alebo dokonca vodeodolná. Najkvalitnejšia turistická obuv je kožená alebo vyrobená z textilu v spojení s kožou. Koža má nevýhodu vo vysokej cene a tiež v tom, že je priveľmi tuhá a ťažká. Tieto vlastnosti nevyhovujú každému. Hlavne dámy uprednostňujú ľahší a vzdušnejší textil, preto je dámska turistická obuv vyrábaná predovšetkým z textilu.

Podľa podošvy

Nielen vrch topánok do hôr je dôležitý z hľadiska kvality. Rovnako dôležité je, aby turistická obuv disponovala podošvou spĺňajúcou 3 kritéria: pružnosť, odolnosť voči prepichnutiu a protišmyková úprava. Pozrite sa na topánky zospodu. Ak uvidíte, že je podošva členitá a tuhšia, ide o topánky, ktoré sa nemusíte obávať obuť ani počas lezenia po skalách.

Podľa strihu

Pre skutočné výstupy je nutné, aby turistické topánky poskytovali oporu chodidlu, členkom a lýtkam. Preto sú turistické topánky určené do strmého terénu ušité nad členky. Nízka turistická obuv je vhodná skôr na prechádzky po lese alebo na kratšie túry po vyznačených trasách. Nízky strih je zárukou, že sú topánky ľahké, čím sa stávajú vhodnými na nosenie po meste.

Podľa nasledujúcich 7 vlastností

Okrem uvedených parametrov je možné zhrnúť vlastnosti dobrých turistických topánok do 7 bodov:

  1. Podošva tlmí nárazy, šetrí kĺby a kolená
  2. Podošva i zvršok sú odolné voči prepichnutiu
  3. Stielka je ergonomická a pohlcuje vlhkosť
  4. Pod zvrškom je zapracovaná vodeodolná membrána
  5. V prstovej a pätovej časti obuvi je topánka stužená
  6. Turistická obuv sa prispôsobí tvaru chodidla
  7. Topánky do hôr musia vydržať niekoľko sezón

 

 

 

 

You may also like