Idete po prvý raz na dovolenku do hôr? Toto si určite zbaľte

by spravca

Okrem letnej dovolenky veľa ľudí obľubuje zimné radovánky na horách. Počas vianočných sviatkov je ten správny čas na lyžovanie a oddych. Skúsení lyžiari vedia, že takáto dovolenka sa líši od letnej nielen spôsobom jej trávenia, ale aj výbavou, ktorú je potrebné si zbaliť. Idete do hôr po prvý raz? Nezabudnite si do auta pribaliť tieto veci.

Výbava pre auto

Väčšina ľudí jazdí na zimnú dovolenku autom. Vo vysokohorskom teréne sa vám zídu snežné reťaze. Nemusíte investovať vysokú čiastku. Stačiť vám budú textilné. V prostredí s nízkymi teplotami vás môže prekvapiť vybitá batéria. Preto nezabudnite na štartovacie káble. Asi budete tráviť čas hlavne v hoteli či na chate a v ich okolí. Napriek tomu by ste mali mať v kufre auta zmeták s dlhou rúčkou a lopatu. Tie vám pomôžu, ak by ste zapadli do záveja. Samozrejmosťou v zimnom období je škrabka na ľad a odmrazovač skiel. Na škodu vám nebude ani cestovné pripoistenie na dovolenky pre vaše vozidlo. Ak máte všetky tieto veci zbalené, prichádza na rad balenie vašej rodiny. Pri prevoze väčšieho nákladu vám pomôžu strešné boxy. Ocenia ich hlavne mnohopočetné rodiny. Medzi najkvalitnejšie boxy patria strešné boxy Thule, ktoré nikdy nesklamú. Box sa pripevňuje na strechu vozidla. Znamená to nemožnosť prevozu lyží. Tie si však môžete požičať priamo na mieste vašej dovolenky.

Výbava pre vás

Okrem bežného oblečenia, ktoré budete nosiť v hoteli alebo v meste, je nevyhnutnosťou na horách lyžiarske oblečenie. Nezabudnite ani na funkčnú spodnú bielizeň, ktorú si oblečiete pod kombinézu či pod lyžiarske nohavice s bundou. Aj hlava musí byť v teple a bezpečí, znamená to pribalenie teplej čapice, lyžiarskej helmy a potrebovať budete aj lyžiarske okuliare. Pri lyžovaní musíte chrániť taktiež ruky pomocou rukavíc. Iste nebudete celé dni len lyžovať v helme. Pre chvíle odpočinku v horskom bare sa vám bude hodiť opaľovací krém s vysokým faktorom. Najväčším problémom pri balení bývajú lyže. Niektorí ľudia preferujú ich požičiavanie priamo pod svahom, iní nedajú dopustiť na vlastné. Ak patríte do druhej skupiny, musíte vlastné lyže nejakých spôsobom prepraviť do hôr. Riešením sú nosiče na lyže. Tie sa jednoducho pripevňujú na strechu vozidla a unesú niekoľko párov lyží vrátane snowboardu. Kúpiť sa dajú viaceré typy nosičov s rôznym spôsobom montáže na strechu. Stačí sa preklikať internetom a iste si nejaký nosič vyberiete.

 

 

 

You may also like