7 tipov pre bezpečné cestovanie

by spravca

V tomto článku by sme radi poukázali na možné riziká, s ktorými sa môžu stretávať všetci cestovatelia nehľadiac na to, do akej destinácie sa chystajú. Hoci niekedy máte pocit, že vám nič nehrozí, na cesty sa oplatí vždy sa dobre pripraviť. Ako totiž hovorí známe porekadlo – šťastie praje pripraveným.

1.      Vykonajte pred cestou prieskum

Prvé pravidlo bezpečného cestovania: neignorujte miesto, kam idete. Snažte sa dozvedieť čo najviac o krajine, politickej situácii, kultúrnych normách, najbezpečnejších miestach pre cestovateľov, bezpečnom ubytovaní a oblastiach alebo regiónoch, ktorým je lepšie sa vyhýbať. Vydajte sa na cestu s očami otvorenými dokorán, aby ste neboli nepríjemne prekvapení.

2.      Nadviažte vzťahy s okolím

Skúste sa na miestach správať tak, ako by ste boli jedným z miestnych obyvateľov. Ak sa budete správať ako ľudia okolo vás a nebudete pôsobiť ako turisti, budete priťahovať oveľa menej pozornosti a preukážete tak rešpekt miestnej kultúre. Vyhnete sa navyše situáciám, pri ktorých by ste mohli niekoho uraziť nevhodným oblečením alebo správaním.

3.      Majte po ruke pohotovostné informácie

Tieto informácie by mali zahŕňať kontaktné čísla na miestne pohotovostné služby, ako sú hasiči, polícia a ambulancie, ďalej na veľvyslanectvo vašej krajiny, ak je na mieste, ktoré navštevujete. Ak sa dostanete do situácie, kedy budete musieť vyriešiť nejaké dokumenty, či už kvôli cestovnému poisteniu alebo z iných dôvodov, hodí sa mať tiež kontakt na prekladateľské agentúry, ktoré vám pomôžu s textami v miestnom jazyku.

4.      Majte svoje veci v bezpečí

Neberte si na cesty príliš veľa batožiny a investujte do malého robustného zámku pre váš kufor. Skúste si vybrať ten, ktorý nepriťahuje pozornosť, takže to nevyzerá, ako keby vo vnútri bolo niečo naozaj cenné. Ak so sebou máte príručnú batožinu, nikdy ju nenechávajte bez dozoru. Môžete si tiež zaobstarať peňaženku, ktorá má ochranu RFID, aby sa zabránilo krádeži identity.

5.      Preverte si dopravcu

Pri cestovaní autobusom alebo iným typom dopravy sa uistite, že využívate dôveryhodné spoločnosti, ktoré majú na internete dostatok dobrých recenzií. Okrem toho skúste si rezervovať lístky v predstihu, kedykoľvek je to možné, aby ste na nejakom mieste neuviazli. Pokiaľ si najímate miestne taxíky, dohodnite sa na cestovnom vopred, ak vozidlo nemá taxameter. Ak ho má, uistite sa, že je zapnutý. Tiež neuškodí nosiť pri sebe mapu.

6.      Nedávajte na obdiv svoje bohatstvo

Či už sa jedná o hotovosť alebo drahé vybavenie, ukazovať svoje bohatstvo priťahuje iba podvodníkov a vreckárov. Noste falošnú peňaženku s malou hotovosťou a náhradný lacnejší telefón, aby ste sa ich mohli vzdať pre prípad, že by vás niekto prepadol.

7.      Zariaďte si cestovné poistenie

Bez ohľadu na to, či máte pocit, že vám niečo hrozí alebo nie, neváhajte si zaobstarať cestovné poistenie, než odcestujete. Poistenie nielen pokryje všetky neočakávané zranenia a cesty do nemocnice, ale tiež vás môže chrániť pred krádežou alebo stratou osobného majetku.

You may also like