Zuby, ach tie zuby! Nejeden z vás si iste povzdychne, keď sa u neho objavia problémy so zubami alebo ďasnami. Tieto problémy sú bolestivé a navyše u zubára neraz necháte aj polovicu výplaty. Niekedy sú ochorenia zubov dané geneticky, inokedy je na vine nesprávna starostlivosť. Vyvarujte sa chybám, ktoré by mohli viesť k problémom so zubami.
Umývanie zubov
Umývate si zuby pravidelne a aj tak ich máte v zlom stave? Problémom môže byť nesprávna starostlivosť o zuby. Už naše staré mamy vraveli, že ráno si umývame zuby pre krásu a večer pre zdravie. Pridať k tomu ešte jedno umývanie počas dňa vám neuškodí, ale naopak pomôže. Umývanie zubov je niekedy naozaj veda. Preto by ste mali raz za čas navštíviť zubnú hygienu, kde vám ukážu správnu techniku umývania zubov. Dôležitá nie je len frekvencia, ale aj čas strávený umývaním. Ak na zuboch cítite povlak, pokračujte v čistení. Priemerný čas jedného čistenia zubov by mal byť dve až tri minúty. Pri umývaní nezabúdajte ani na jazyk. A hlavné pravidlo je – nikdy na sklovinu netlačte!
Zlá kefka, zlá pasta
Pri čistení zubov je dôležitejšia správna kefka ako zubná pasta. Napriek tomu by ste mali medzi pastami nájsť produkty, ktoré naozaj zuby ochránia a posilnia. Medzi najkvalitnejšie zubné pasty a ústne vody pre deti i dospelých patrí kozmetika značky Natura Siberica. Produkty tejto značky si môžete zakúpiť na e-shope naureus.sk. Vráťme sa k zubnej kefke. Jej štetinky by mali byť husté a hlavne jemné. Tvrdé štetiny ničia sklovinu a dráždia ďasná. Niekomu môže prekážať aj kefka väčších rozmerov. Variantom sú elektronické zubné kefky, ktoré urobia prácu za vás. Vymieňajte si kefku za novú minimálne každé tri mesiace. Keď sú jej štetiny vykrivené von, zväčša je na výmenu už neskoro. Okrem kefky by ste mali používať i ďalšie nevyhnutné pomôcky. Štetiny kefky sa totiž nevedia dosť do medzizubných priestorov. V kúpeľni vám nesmie chýbať zubná niť a medzizubná kefka.
Zdravie ide zvnútra
Okrem čistenia zubov myslite aj na vnútorné zdravie, z ktorého pramení aj to vonkajšie. Sú potraviny, ktoré stav vašich zubov zlepšujú a iné im naopak škodia. Jedzte dostatok surovej zeleniny a ovocia, ktoré masírujú ďasná a zároveň prispievajú k zvyšovaniu tvorby slín bojujúcich proti zubnému povlaku. Do jedálnička zaraďte taktiež mandle, vlašské orechy, fazuľu, pohánku, kapustu či karfiol. Vyhýbajte sa sladkému, vrátane sladených nápojov. Zubom škodí aj príliš kávy, čaju a červeného vína. Snažte sa obmedziť konzumáciu kyslých cukríkov, citrónov a sušeného ovocia.