5 rád pred prvým riadením štvorkolky

5 rád pred prvým riadením štvorkolky

by spravca

Kúpiť štvorkolku neznamená, že sa bezhlavo pustíte do jej riadenia bez prípravy. Dôležité je ovládať teoretické základy, pripraviť stroj po technickej stránke a až následne vyskúšať, čo všetko dokáže. Ktorých 5 krokov je vhodné zrealizovať pred prvým riadením štvorkolky?

1. Bezpečnostné pravidlá

Príručky k vozidlám nie sú vytvárané na to, aby ste ich po kúpe štvorkolky hodili do zásuvky. V príručke sa dozviete všetky dôležité fakty o vlastnostiach štvorkolky, tankovaní a údržbe. K bezpečnostným pravidlám patria ochranné prostriedky. K riadeniu štvorkolky dokúpte ochrannú prilbu, rukavice, lakťové a chrbtové chrániče. Vhodné je špeciálne oblečenie, napríklad kombinéza a k tomu adekvátne, spevnené topánky. Ide o podobnú výbavu ako používajú majitelia motorky a trojkolky.

2. Riadenie štvorkolky

Prvé jazdy absolvujte pod dohľadom inštruktora. Nie každý toto pravidlo dodrží. Apelujeme na vás, aby ste štvorkolku po prvý raz riadili na miestach, kde nemôžete zraniť ľudí. Vyberte si pokojné miesto na lúke. Rozdiel je, či máte štvorkolku s manuálom, alebo automatickou prevodovkou. Pri manuálnej prevodovke musíte nohami ovládať plyn a rukou prevodovku na rukoväti.

3. Pozor na ťažkú nohu

Prudké pridávanie plynu spôsobí, že sa predná časť štvorkolky vystrelí do vzduchu. Tento neočakávaný pohyb vám po prvýkrát môže spôsobiť problémy. Často sa stane, že jazdec skončí minimálne mimo štvorkolky. Oveľa nebezpečnejšie je, keď ho štvorkolka zavalí. Niekoľko sto kilogramov váhy môže viesť k ťažkým zraneniam. S plynom vždy zaobchádzajte opatrne.

4. Ovládanie telom

Štvorkolku je nutné ovládať telom. Ide hlavne o nakláňanie počas vyberania zákrut. Menej zdatným jazdcom môže robiť problém udržať rovnováhu. Riadenie v stoje potrebuje prax a dobrú koordináciu tela. Okrem nakláňania na opačnú stranu, než je zákruta, je pri riadení štvorkolky potrebné poskočiť na miestach s vlnitým terénom.

Keď nemáte pred seba dobrý rozhľad, riaďte štvorkolku v stoje, ale s pokrčenými nohami. Buďte uvoľnení, aby vás neprekvapili kamene alebo výmole na ceste. Odporúčame kúpiť špeciálne kolíky, ktoré zafixujú chodidlá k podlahe štvorkolky.

5. Prax robí majstra

Naučiť sa riadiť štvorkolku je otázkou minút. Naučiť sa ju riadiť poriadne je otázkou hodín. Len prax robí majstra, a preto driftovanie a skoky skúšajte až v momente, keď ste so štvorkolkou prepojení a plne si rozumiete.

Presvedčte sa aj vy, že štvorkolka je perfektné vozidlo. Absolvujte skúšobnú jazdu alebo si nakonfigurujte svoju vlastnú štvorkolku na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

 

 

You may also like