Zaobstarať rodinný dom alebo byt?

Zaobstarať rodinný dom alebo byt?

by spravca

Ak ste sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť určite ste rozmýšľali či dať prednosť rodinnému domu alebo si kúpiť byt. Každé z týchto riešení má svoje výhody aj nevýhody. Pokiaľ o nich viete môžete sa ľahšie rozhodnúť. Ktorému bývaniu dáte prednosť vy?

Lokalita

Lokalita hrá dôležitú úlohu pri kúpe každej nehnuteľnosti. Dobrá občianska vybavenosť, blízkosť škôl, škôlok, lekáreň, služby,… Nájsť bývanie v dobre lokalite môže byť náročnejšie. Centrá miest sú často zastavané bytovkami. Práve tu máte na skok všade, či už chcete ísť na nákup, do kina, k lekárovi, dochádzate do práce, školu a aj škôlku máte taktiež pomerne blízko.

Rodinné domy sa stavajú zväčša v okrajových častiach mesta, odkiaľ môže byť horšia dostupnosť do práce, školy alebo aj k lekárovi. Navyše, nie ste v kontakte s priateľmi a rodinou tak často ako keď bývate bližšie k centru mesta.

Cena

Obstarávacia cena bytu je často nižšia ako cena rodinného domu. Nevýhodu ale je, že v byte ste limitovaný stenami. Ak máte šťastie a máte byt s balkónom alebo terasou môžete si dať rannú kávu vonku. Byty na predaj v Bratislave sú rôzne a nájdete aj bytovky, ktorých súčasťou je aj zelená záhrada, v ktorej si môžete dopriať oddych a aj rannú kávu.

Zaobstarať rodinný dom alebo byt?Rodinné domy stoja viac ako byty. Oplatí sa ale do nich investovať. Okrem domu máte aj záhradu. Deti sa môžu bezpečne hrať na záhrade a vy môžete oddychovať na terase.

Cena rodinného domu a aj bytu sa samozrejme odvíja od viacerých faktorov ako vek, stav nehnuteľnosti, lokalita, plocha,… Pokojne sa môže stať, že rodinný dom ďalej od mesta bude stáť rovnako ako byt v centre mesta. V tom prípade ale zvážte ďalšie faktory ako dostupnosť do práce, občiansku vybavenosť lokality a samozrejme aj stav nehnuteľnosti a prípadné náklady na rekonštrukciu.

Náklady na bývanie

Bývanie v byte je spojené s pravidelnými mesačnými platbami. Aj keď je byt váš musíte platiť za kúrenie, elektrinu, plyn, internet, do fondu opráv, poplatky za správu,… Tieto náklady ale nemusia byť vysoké ak si dobre vyberiete. U novostavieb alebo zateplených bytoviek nedochádza k veľkým stratám tepla a vy môžete ušetriť.

Pri kúpe rodinného domu sa pravidelných mesačných poplatkov nezbavíte. Nemusíte síce platiť toľko položiek ako v byte ale neznamená to, že niečo ušetríte. Náklady na zateplenie alebo opravu strechy budete znášať sami. Ak dojte k takýmto problémom v byte skladajú sa na opravy všetci majitelia bytov z fondu opráv.

You may also like