Všetko o batérii v ebiku. Ako sa o batériu starať?

Všetko o batérii v ebiku. Ako sa o batériu starať?

by spravca

Elektrický bicykel nedokáže jazdiť bez batérie. Našťastie sa dnes dajú kúpiť ebiky, ktoré majú dojazd viac ako 150 km. Bez dobitia môžete jazdiť celý týždeň do práce alebo sa vybrať na dlhý, víkendový cyklistický výlet. Výdrž a kapacitu batérie dokážete ovplyvniť spôsobom jazdy a starostlivosťou o akumulátor.

Počet dobíjacích cyklov viete ovplyvniť

Bojíte sa, že ebike rýchlo doslúži a jeho batéria sa zničí za pár mesiacov? Nemusíte sa obávať, pretože za bežných okolností vydrží batéria elektrického bicykla okolo 5 rokov. Ani po tomto časovom horizonte nehádžte bicykel do smetiaka. Bicykel bude slúžiť aj naďalej rovnako dobre len sa skráti jeho dojazd. Ide o podobný princíp ako u batérií do mobilov.

Na polohe batérie nezáleží

Nie je pravda, že by batéria v zadnej časti bicykla vydržala kratšie ako v strednej časti. Jediný rozdiel v umiestnení motora pocítite v ovládaní bicykla resp. v tom, ako sa vám bude jazdiť. Motor pripevnený na zadné koleso dáva viac zabrať, horšie sa vám šliape, ale nejde o extrémny rozdiel. Elektro bicykle s motorom v strede majú ideálne ťažisko, ľahšie sa ovládajú a sú svižnejšie.

Ako často batériu nabíjať

Pred tým, ako batériu napojíte na nabíjačku, očistite ju. Na batérii sa môžu nachádzať oleje a iné chemické látky, ktoré sa na batériu dostanú počas jazdy po ceste. Samozrejme, že batérii nerobí dobre ani nános blata. Batériu dajte nabíjať až po jej úplnom vychladnutí. Frekvencia nabíjania môže byť častá. Pokojne batériu nabíjajte aj každý deň. Neuškodí jej to a budete si istí, že máte ebike pripravený na dlhú trasu. Nie je na škodu, ak batériu necháte na nabíjačke aj po nabití jej kapacity.

Čo batérii nesvedčí a čo má rada

Ak v zime elektrický bicykel nepoužívate, batériu z bicykla odpojte. Na zimu ju poriadne vyčistite. Batériu zazimujte v plne nabitom stave. Úplne vybitie batérii škodí a hrozí dokonca riziko, že vybitú batériu nepreberiete k životu. Preto ju počas zimy minimálne raz za dva mesiace nabite. Napriek tomu, že je odpojená od bicykla, kapacitu pomaly stráca.

Skladovanie batérie ebiku

Veľmi dôležité je, aby ste akumulátor skladovali na suchom a tmavom mieste. Nevystavujte batériu nízkym a vysokým teplotám. Ideálna je teplota okolo 15 stupňov. Spoľahnite sa na známe značky výrobcov ebikov a investujte do kvalitnejšieho modelu. Veľký výber elektrických bicyklov ponúka obľúbený internetový obchod inSPORTline.

 

 

You may also like