5 druhov váh, ktoré asi nepoznáte, ale bežne sa využívajú

5 druhov váh, ktoré asi nepoznáte, ale bežne sa využívajú

by spravca

Na váhu si väčšina z nás spomenie, keď priberieme a snažíme sa kilogramy zhodiť. Najbežnejšie používané váhy sú práve tie, ktoré slúžia na zisťovanie hmotnosti ľudí. Druhým najviac využívaným typom sú váhy kuchynské. Opäť sa s nimi stretávame denne pri vážení surovín počas varenia. Okrem spomínaných typov váh existujú desiatky iných, ktoré asi nepoznáte, ale bežne sa využívajú v rôznych odvetviach priemyslu, obchode a v zdravotníctve.

1. Paletové váhy

Pracovníci v skladoch sa denne stretávajú s paletovými váhami. Paletové váhy sú priamou súčasťou vysokozdvižných vozíkov alebo sú mobilné a pokladajú sa na euro palety. Tieto priemyselné váhy je možné prepojiť s tabletom alebo iným zariadením, aby boli údaje o tovare identifikované v systéme. Samozrejmá je tlač etikiet priamo z váhy.

2. Závesné váhy

Závesné váhy uľahčujú život tam, kde je nutné odvážiť tovar zavesený vo výške. Niektoré zo závesných váh je možné ovládať diaľkovo. Závesné váhy sa predávajú aj v menšom prevedení a odporúčame ich kúpiť tým z vás, ktorí radi a často cestujete. Na hák zavesíte batožinu a budete ihneď vedieť či ste neprekročili váhový limit dopravnej spoločnosti.

3. Dynamické váhy

Dynamické alebo veterinárne váhy poznajú všetci, ktorí majú domáceho maznáčika. Dobre vedia, že na bežnej váhe zvieratko len ťažko odvážia. Veterinárna váha má dostatočne veľkú plošinu a displej, ktorý zaznamenáva váhu aj pri pohybe zvieratka. Po odvážení vyhodnotí všetky zaznamenané údaje a informuje o priemernej hmotnosti zvieraťa.

4. Obchodné váhy

Obchodné váhy slúžia zákazníkom obchodov na overenie hmotnosti kupovaného tovaru a obchodníkovi na evidenciu tovaru, jeho predaj a ocenenie. Špecifikom obchodných váh je to, že musia spĺňať prísne kritériá. Ide o tzv. úradné overenie, ktoré je certifikátom o presnom vážení danej váhy. Obchodné váhy slúžia priamo zákazníkom na prevádzke alebo sú zabudované do pokladní. Umožňujú tlač etikiet a pokladničných blokov.

5. Počítacie váhy

Možno ste netušili, že váhy dokážu počítač kusy položené na plošine. Tieto váhy môžu vypočítať priemernú hmotnosť váženého predmetu. Ich využitie je bežné v kovopriemysle alebo v skladoch, kde sa pracuje s menšími kusmi tovaru. Princíp váhy je jednoduchý. Na váhu sa položí istý počet rovnakého tovaru. Na displeji zvolíte, koľko kusov je na váhe. Váha vypočíta priemernú hmotnosť jedného kusu tovaru. Počas následného merania viacerých kusov tovaru získate okamžitú informáciu o tom, koľko kusov sa nachádza na meracej plošine.

 

 

 

You may also like