Veľké predvianočné upratovanie – ako čistiť matrace

Veľké predvianočné upratovanie – ako čistiť matrace

by spravca

Vianoce sú sviatky pokoja, ale pred vianočnými sviatkami v domácnostiach vládne čulý ruch. Gazdinky pečú, upratujú a pripravujú domácnosť, aby sa všetci cítili pohodlne a uvoľnene. Do predvianočného upratovania by ste mali zahrnúť aj vašu spálňu, a to konkrétne postele. Zamerajte sa na matrace, ktoré si raz za čas zaslúžia poriadne vyčistiť.

Aby sa matrace nešpinili

Prevencia je vždy šetrnejšia a efektívnejšia ako odstraňovanie problému. Aby ste s matracmi nemali toľko starostí, využívajte v posteliach pomôcky, ktoré matrace ochránia. Na výber máte toppery t.j. vrchné matrace a chrániče matracov. Vrchné matrace slúžia nielen na ochranu hlavného matraca, ale ho tiež dokážu zmäkčiť alebo pridať centimetre, ktoré sú nápomocné pri stúpaní na podlahu. V závislosti od materiálu vrchné matrace chránia spánok alergikov (antialergické a antibakteriálne), chladia alebo hrejú. Nepremokavé chrániče na matrace zabránia pri nehodách prieniku tekutín a iných nečistôt na povrch matraca. Dokonca je možné kúpiť chránič čiastočný, ktorý sa upevní na matrac len v miestach predpokladaného znečistenia.

Prevencia proti plesniam

Matrace podobne ako periny dávajte raz za mesiac prevzdušniť na terasu. Pokojne tento proces realizujte aj počas zimy. Roztoče totiž nemajú radi mráz a ani slniečko. Prevenciou proti plesniam a deformáciám je tiež otáčanie matracov približne raz za týždeň. Samozrejme, že najväčšiu úlohu v ochrane matracov pred plesňami zohráva kvalitný rošt do postele. Rošty do postele matrac prevetrávajú, rozkladajú váhu ležiaceho po celom matraci, čím bráni tvoreniu preležaných miest.

Čistenie škvŕn na matracoch

Pre Vianocami, a nielen pred nimi, sa matracom venujte o niečo viac. Prezrite povrch matraca, a ak na ňom zbadáte škvrny, vyčistite ich. Na čistenie je skvelým domácim pomocníkom biely ocot s kyselinou citrónovou. Tieto dve látky fľaky odstránia a dané miesto prevoňajú. Naneste zmes octu a kyselina na fľak, jemne ju zapracujte do štruktúry matraca a nechajte pôsobiť. Zvyšky prášku povysávajte. Vysávať matrac by ste však mali pravidelne, aby sa na jeho povrchu neusádzal prach. Matrace bývajú často prepotené. Mastné škvrny a škvrny od potu odstránite zmesou sódy, prostriedku na jar a peroxidu vodíka. Touto zmesou povrch matraca jemne postriekajte. Po vyschnutí matrac opäť povysávajte. Na čistenie matracov je možné použiť parný čistiť, ktorý je účinný aj pri podozrení na usadené roztoče v tele matraca.

 

 

You may also like