Túžite sa dobre vyspať? Nepodceňujte tvrdosť matraca

Túžite sa dobre vyspať? Nepodceňujte tvrdosť matraca

by spravca

Pri výbere matraca niekto hľadí na cenu. Iní ľudia vyberajú matrace podľa zdravotného problému. Na trhu nájdete matrace pre alergikov i ľudí s pohybovými indispozíciami. Počas kúpy matraca zvažujeme tiež jeho veľkosť. Avšak ak sa chcete naozaj dobre vyspať, mali by ste zvážiť tiež to, aká tvrdosť matraca vyhovuje vašim požiadavkám.

Matrace, ktoré vám zaručia podporu tela

Počas spánku je nesmierne dôležité, aby bolo vaše telo v rovnováhe. Myslíme tým fakt, že vaše telo potrebuje rovnakú oporu vo všetkých častiach tela. Ak nie je telo správne podopreté, tak dochádza k stuhnutosti niektorej časti chrbtice alebo kĺbov. Zároveň je jasné, že sa budete častejšie prehadzovať v posteli alebo sa prebúdzať. Medzi najkvalitnejšie patria matrace z pamäťovej peny, ktoré sa dokonale prispôsobujú všetkým krivkám. Podobne sú na tom latexové matrace, ktoré navyše dodávajú pocit nadľahčenia a nedávajú šancu usádzaniu prachu i roztočom. Latexový matrac je najvhodnejším variantom matraca pre alergikov.

Akú tvrdosť matraca zvoliť pre kvalitný spánok

Matrace sa zväčša rozdeľujú do 4 stupňov tuhosti – T1 mäkký matrac, T2 stredne tvrdý matrac, T3 tvrdý matrac a T4 veľmi tvrdý matrac. Špecifické sú matrace obojstranné, ktoré majú z každej strany inú tvrdosť. Tvrdosť matraca vyberajte hlavne podľa preferovanej polohy spánku. Spachtoši na bruchu a na chrbte by mali kúpiť matrac tvrdší. Tí z vás, ktorí spávajú predovšetkým na boku potrebujú mäkší až stredne tvrdý matrac. Pozor aj na to, koľko vážite. Mušie váhy potrebujú vyššiu tvrdosť a ľudia s nadváhou mäkšie varianty matracov. Mäkké matrace preferujú tiež dámy a tvrdé páni s vybudovaným svalstvom.

Keď vám tvrdosť matraca nevyhovuje

Netrafili ste sa do tvrdosti matraca? Nezúfajte a nevyhadzujte ihneď matrac. Problém s prílišnou tvrdosťou môžete vyriešiť vďaka topperu t.j. vrchnému matracu. Topper zároveň ochráni hlavný matrac, čo predĺži jeho životnosť. Spomenúť musíme tiež rošt do postele, bez ktorého matrac i vy sami trpíte. Rošt dodáva matracu pružnosť a odvetráva ho. Vďaka roštu do postele nemajú vlhkosť alebo prach šancu matrac zničiť, matrac má oporu tam, kde potrebuje a nepreleží sa za pár mesiacov.

 

You may also like