Trápia vás bolesti chrbtice? Pozor na to, čo si obúvate

Trápia vás bolesti chrbtice? Pozor na to, čo si obúvate

by spravca

Bolesti chrbtice môžu vznikať z rôznych príčin. Jednou z nich je zlé držanie tela, ktoré ovplyvňuje to, ako chodíte. A chôdzu ovplyvňuje to, čo si obúvate. Z uvedených informácií jasne vyplýva, že ak vás začali odrazu trápiť bolesti v rôznych častiach chrbtice, skúste sa zamerať na svoje topánky. Nosíte nesprávnu veľkosť, máte ich vychodené, nosíte vysoké opätky, venujete sa športu v nesprávnej obuvi? Odpovedali ste aspoň na jednu otázku áno? Našli ste príčinu bolestí chrbta.

Čo majú spoločné vaše topánky s bolesťami chrbta?

Zaťažovaním len jednej skupiny svalov na chrbte vznikajú bolesti, ktoré sa prenášajú do rôznych častí chrbtice. To, že zaťažujete len jednu stranu hornej časti tela môže súvisieť s tým, že nie ste vhodne obutí. Už desaťročia prevažuje u dám trend nosenia čo najvyšších opätkov. Vysoké opätky nedovoľujú chodidlu rozložiť váhu tela do troch základných oporných bodov, a preto sú iba isté časti chrbtice enormne zaťažené. Ak opätky zbožňujete a nechcete sa ich vzdať, tak sa snažte aspoň o to, aby ste nemali takéto topánky obuté celý deň. V opačnom prípade si koledujete o bolesti predovšetkým v krížovej oblasti. Zdravé nie sú ani veľmi rovné topánky v podobe žabiek. Ich nevýhoda tkvie v tom, že neposkytujú chodidlu dostatočnú oporu.

Ideálne topánky na všetky aktivity neexistujú

Ak sa pozriete na pulty obchodov s obuvou, tak zistíte, že sa v nich nachádzajú topánky na každú príležitosť. Otázne je či aj vy máte doma v šatníku obuv na všetky aktivity, ktorým sa denne venujete. Veľmi dôležité je dbať na to, aby ste vhodnú obuv nosili predovšetkým na športové aktivity. Na behanie sú určené bežecké tenisky a na túru turistická obuv. Všetky športové topánky majú strih, ktorý podporuje chodidlo v namáhaných častiach, čo znamená, že telo nemusí nohám pomáhať udržiavať rovnováhu. Napríklad turistické topánky majú pevnú a protišmykovú podošvu i strih prispôsobený rôznemu terénu. Nemôže sa stať, že by pánska či dámska turistická obuv povolila a vy si spôsobili vyvrtnutie členka.

Neviete identifikovať základ bolesti chrbta?

V prípade, že ste začali trpieť bolesťami chrbta, ale nezmenili ste v živote žiadne návyky, tak uvažujte o návšteve ortopéda. Ortopéd detailne vyšetrí vaše chodidlá i chrbticu. Dokáže vám poradiť, aký strih topánok a ako vysoký opätok je pre vás najvhodnejší s ohľadom na tvar klenby a iné anomálie chodidla.

 

 

You may also like