Drobné opravy na plastových oknách zvládnete aj sami

Drobné opravy na plastových oknách zvládnete aj sami

by spravca

O plastových oknách je známe, že sú takmer nezničiteľné. Vydržia dlhé roky bez toho, aby ste na nich museli niečo opravovať alebo robiť iný zásah. Stačí, aby ste okná občas umyli a máte celú starostlivosť za sebou. Napriek veľkej odolnosti plastových profilov sa občas stane, že je ich nutné nastaviť či zrealizovať drobné opravy, ktoré však zvládnete aj sami.

Najčastejšie drobné poruchy plastových okien

Plastové okná cena je veľmi priaznivá a napriek dobrej cene ide o okná vysokej kvality s dobrými vlastnosťami ako je odolnosť, farebná stálosť, termoizolácia a dlhá životnosť. Iste si kladiete otázku, čo sa môže na plastových oknách pokaziť, keď sú také pevné. Ide o maličkosti, z ktorých niektoré poruchy sú skôr estetickým problémom a iné je nutné opraviť rýchlo, aby sa neznížil komfort bývania. Najčastejšie ide o drobné škrabance spôsobené nešetrným zaobchádzaním alebo nevhodným spôsobom umývania. Na umývanie sklených výplní a tiež rámov nikdy nepoužívajte abrazívne prípravky. Druhou poruchou je poškodenie tesnenia. A na treťom mieste je zle fungujúce kovanie. Ako si s tými tromi poruchami poradiť?

Vyhrňte rukávy a pustite sa do opráv aj sami

Firmy plastové okná Bratislava i iné mestá majú v rámci predaja k dispozícii pozáručný servis. Preto sa počas doby záruky obráťte na ich odbornú pomoc. Po záruke už budete musieť platiť alebo si plastové dvere a okná opraviť sami.

Poškriabané plastové profily

Poškriabané plastové profily je možné čiastočne opraviť resp. kamuflovať škrabanec. Bohužiaľ sklené výplne nie je možné v tomto prípade dať do pôvodného stavu. Škrabance na profiloch jednoducho vyplníte korekčným perom. Ak je poškodenie príliš hlboké, radšej nechajte opravu na profesionáloch, ktorí použijú renovačné fólie alebo špeciálny tmel.

Výmena tesnenia okien

Zub času sa podpíše aj na tesnení plastových okien. Tesnenie by malo vydržať dlho v prípade, že ho morkou handričkou dva razy ročne umyjete od prachu a raz ročne natriete silikónovým olejom. Ak sa tesnenie znehodnotilo, jednoducho strhnite staré tesnenie a nahraďte ho novým. Existuje viac typov tesnenia, a preto si overte model okna.

Nastavenie kovania okien

Ak vám okná drhnú, zle sa otvárajú a zatvárajú, je čas na nastavenie kovania. Kovanie sa nastavuje šesťhranným kľúčom. Mechanizmus nastavenia sa skrýva pod krytom závesov okien. Kovanie dotiahnite alebo uvoľnite podľa toho, ako budú okná reagovať.

 

You may also like