Šoférovanie ako obľúbená činnosť

Šoférovanie ako obľúbená činnosť

by spravca

Šoférovaniu sa dnes už málokto vyhne. Nie vždy sa dá spoľahnúť na spoje hromadnej dopravy, ktoré často meškajú, alebo nejazdia v niektoré denné či nočné hodiny.  Je preto dôležité si vybudovať k šoférovaniu pozitívny vzťah, aby nás táto činnosť neotravovala, ale skôr naopak – aby sme si v nej našli potešenie.

Existuje veľa tipov, ako sa pripraviť na šoférovanie, ak nejazdíte často, alebo vždy pred jazdou cítite stres. Veľa spraví aj samotné vozidlo, na ktorom máte jazdiť. Je rozdiel, či sa chystáte na jazdu v staršom vozidle alebo v niektorom z úplne nových modelov Opel Astra, Opel Crossland či Opel Grandland. Čo by ste ale mohli robiť pred samotnou cestou? Pustite si obľúbenú hudbu, zoberte si do auta dostatok tekutín, naplánujte si prvé cesty na menej rušné dni a hodiny a myslite pozitívne, všetko totižto dopadne dobre a do cieľa bezpečne dorazíte.

Pomôcť vám môže aj informácia o pozitívnych účinkoch šoférovania na ľudské zdravie. Vedeli ste, že šoférovanie môže znížiť riziko demencie? Šoférovanie totižto podporuje a rozvíja kognitívne funkcie, ale hovorí sa, že tiež spomaľuje starnutie. Výskum Kolumbijskej univerzity totižto ukázal, že akonáhle prestanú starší dospelí viesť vozidlo, sú náchylnejší na zhoršenie fyzického i duševného zdravia. Vodiči mávajú vďaka autu pocit slobody a nezávislosti, o ktorú môžu so stratou vozidla prísť, čo môže často viesť k melancholickým či depresívnym stavom.

Profesor Guohua Li z Kolumbijskej univerzity v New Yorku k uverejnenému výskumu uviedol: „Pre mnohých starších dospelých je vedenie vozidla súčasťou ich každodenného života a je silným indikátorom sebakontroly, osobnej slobody a nezávislosti od okolia. Žiaľ, jedného dňa bude takmer nevyhnutné čeliť rozhodnutiu prestať šoférovať z dôvodu vysokého veku, pretože kognitívne a fyzické funkcie už jednoducho nebudú na akceptovateľnej úrovni.“

Odborníci na zamedzenie negatívnych dopadov zo straty šoférskych schopností preto odporúčajú vypracovať si individuálne plány na udržanie mobility a sociálnych funkcií. V súčasnosti neexistuje nijaká horná veková hranica pre vedenie vozidla, a preto majte na pamäti, že si šoférovaním nielen utvrdzujete zdravie, ale môžete si ho utvrdzovať aj v onej jeseni života.

You may also like