5 tipov, s ktorými bezpečne zazimujete poľnohospodárske stroje

5 tipov, s ktorými bezpečne zazimujete poľnohospodárske stroje

by spravca

Možno sa vám zdá, že poľnohospodárske stroje sa opotrebúvajú iba počas leta, no potrápiť ich dokáže aj zimné počasie. Prečítajte si 5 tipov, s ktorými vaše stroje bezpečne zazimujete a vyhnete sa tak prípadným komplikáciám počas ich nasadenia v ďalšej sezóne.

1. Ochráňte vaše poľnohospodárske stroje

Základom pre zazimovanie poľnohospodárskej techniky je vhodné miesto na jej uskladnenie. V ideálnom prípade by malo ísť o vykurovaný krytý priestor s dobrým vetraním kvôli minimalizácii vlhkosti. To v praxi nie je vždy možné, je však dôležité, aby bol priestor aspoň krytý a chránil poľnohospodárske stroje pred dažďom a vetrom.

2. Čistota – pol života

Pred zazimovaním by ste mali stroj dôkladne vyčistiť od nánosov blata a nečistôt. Tie sú totiž spúšťačom korózie.

Zvýšenú pozornosť venujte najmä rôznym spojom, priehlbinám a miestam, kde by sa nečistoty mohli ľahko zachytiť. Náchylné sú aj gumové tesnenia a ďalšie gumové časti, ktoré sa môžu vplyvom nečistôt poškodiť a vplyvom mrazu popraskať. Po ich vyčistení ich nezabudnite ošetriť vhodným prípravkom.

Pred zimou nezaškodí ani ošetrenie karosérie a častí stroja, ktoré korózia už napadla. Zabránite tým jej ďalšiemu rozšíreniu, ktoré by mohli zdvihnúť náklady na opravu na tisíce eur.

3. Nedajte mrazu šancu

Nevyhnutnou pri zazimovaní je pre použité stroje kontrola chladiacej sústavy. Nesprávne namiešaná nemrznúca zmes môže spôsobiť zamrznutie a roztrhnutie chladiaceho potrubia, chladiča, čerpadla alebo ďalších súčastí chladiacej sústavy.

Pre zazimovaním by ste tiež mali minimalizovať hladinu paliva v nádrži. Ak očakávate tuhšiu zimu, mali by ste do nafty pridať vhodné aditívum proti zamrznutiu. Následne nechajte motor stroja chvíľu bežať, aby sa aditívum dostalo do všetkých jeho súčastí a tieto sa zároveň dobre premazali.

4. Akumulátor skladujte v teple

Na nízke teploty okolia je obzvlášť náchylný akumulátor, ktorý v prípade poľnohospodárskych strojov nie je najlacnejšou súčasťou. V chlade jeho kapacita klesá, vybíja sa môže dôjsť až k jeho nevratnému poškodeniu.

Ak stroj nebude počas zimy vo vykurovanom priestore, vždy akumulátor zo stroja vyberte. V prípade, ak nejde o bezúdržbový akumulátor, skontrolujte a doplňte elektrolyt. Samotný akumulátor následne nabite doplna a uskladnite vo vykurovanom priestore.

5. Chráňte stroj pred hlodavcami

Kuny, myši či potkany si rady pochutnávajú na čomkoľvek mäkkom, nevynímajúc izoláciu káblov a vodičov v elektroinštalácii strojov. Tento problém sa najviac prejaví práve v posezónnom období, keď si hlodavce hľadajú bezpečné a teplé úkryty.

Odizolovať budovu tak, aby sa dovnútra nedostali, je prakticky nemožné. Jedinou spoľahlivou prevenciou tak ostávajú plašiče a odpudzovače, či už na chemickej alebo elektronickej báze.

Ak máte pocit, že sa na vašu mechanizáciu v nadchádzajúcej sezóne nemôžete spoľahnúť, rýchlym riešením je požičovňa stavebných strojov Zeppelin SK, kde nájdete aj poľnohospodárske stroje.

 

 

You may also like