Oplatí sa hustiť pneumatiky dusíkom?

Oplatí sa hustiť pneumatiky dusíkom?

by spravca

Pri starostlivosti o automobil je hustenie pneumatík dusíkom stále viac populárnou praxou medzi motoristami. Otázka, či výhody tohto postupu prevažujú nad nevýhodami, je častým sporom a táto otázka vedie k diskusiám odporcov a priaznivcov. Prečo sa niektorí vodiči rozhodnú hustiť dusíkom? Je táto technika hustenia výhodná?

Prečo hustia motoristi dusíkom?

Hustenie pneumatík dusíkom má svoje korene v leteckom priemysle, kde je dôležité minimalizovať riziko výbuchu pneumatík. Vodiči automobilov sa k tejto praxi prikláňajú z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je nižšia permeabilita dusíka cez gumu, čo znamená, že letné i zimné pneumatiky udržiavajú konštantný tlak dlhšie. Druhým dôvodom je prevencia korózií vo vnútri pneumatík, pretože dusík je suchý a nezráža sa v ňom voda.

Výhody dusíka oproti kyslíku

Hustenie pneumatík má svoje opodstatnenie u športových alebo terénnych vozidiel, ktoré sú počas jazdy vystavené vysokej záťaži a rýchlosti. Dusík môže byť lepšou voľbou aj vtedy, keď často vozíte na streche preplnené strešné boxy Northline. U ostatných vozidiel je použitie dusíka diskutabilné. Výhody hustenia dusíkom sú nasledovné:

Nižšia permeabilita dusíka

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa vodiči rozhodujú pre dusík, je jeho nižšia permeabilita cez gumovú stenu pneumatiky. To znamená, že pneumatiky udržiavajú konštantný tlak dlhšie, čo vedie k lepšej stabilite a bezpečnosti na cestách.

Prevencia proti korózii

Dusík je suchý plyn, na rozdiel od vzduchu, ktorý obsahuje vlhkosť. Táto suchosť zabraňuje koróziám, čím sa predlžuje životnosť pneumatík a minimalizuje riziko poškodenia vnútorných komponentov.

Stabilnejší tlak v pneumatikách

Hustenie pneumatík dusíkom zabezpečuje stabilnejší tlak, čím zlepšuje riadenie vozidla. Znižuje opotrebovanie pneumatík a zvyšuje celkovú bezpečnosť vodiča a cestujúcich. Stabilný tlak šetrí drahé i najlacnejšie pneumatiky.

Predĺženie životnosti pneumatík

Vďaka minimálnemu vystaveniu pneumatík vlhkosti dochádza k redukcii korózií vo vnútri pneumatiky. Vďaka tomu majú pneumatiky dlhšiu životnosť.

Nevýhody hustenia pneumatík dusíkom

Jednou z hlavných nevýhod hustenia dusíkom je finančná investícia. Náklady spojené s touto metódou hustenia môžu byť pre niektorých motoristov nerentabilné. Okrem toho dostupnosť dusíka určeného na hustenie pneumatík je obmedzená. Pre bežného vodiča je ťažké spozorovať výrazné zlepšenie výkonu vozidla alebo jeho bezpečnosti po hustení dusíkom. Pre väčšinu motoristov je hustenie pneumatík dusíkom považované za nadmernú opatrnosť bez zreteľných výhod.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

You may also like