Najväčšie výhody cestnej nákladnej dopravy

Najväčšie výhody cestnej nákladnej dopravy

by spravca

V oblasti špeditérstva sa za posledné roky rozvinula a rozšírila najmä cestná nákladná doprava. Moderné nákladná vozidlá, či navyšovanie počtu ciest sú len jednými z viacerých spôsobov, vďaka ktorým sa tento typ dopravy dostáva do popredia. Aké výhody so sebou prináša výber transportu balíkov za pomoci cestnej nákladnej dopravy?

Slovensko a cestná nákladná doprava

Slovensko  je síce rozlohou menšia krajina, no vďaka svojej kľúčovej polohe „srdca Európy“, využíva takmer všetky druhy nákladnej dopravy:

  • Cestná
  • Letecká
  • Lodná
  • Železničná

V niektorých veľkých mestách nájdeme dôležité letiská, alebo rieky určené na prepravu tovaru loďou, no druh dopravy, ktorú krajina najčastejšie využíva, je práve cestná nákladná doprava. Je to z jednoduchého dôvodu – cestná infraštruktúra je u nás najviac rozšírená a strategicky rozmiestnená. Nielen Slovensko, ale aj drvivá väčšina krajín sveta  preferuje túto možnosť, keďže oproti iným druhom dopravy poskytuje niekoľko výhod. O aké benefity ide? Poďme sa na ne bližšie pozrieť.

Výhody cestnej dopravy: Úspora peňazí

Špedičné spoločnosti ocenia nízke kapitálové náklady. Už len pri laickom porovnaní investície sa dá ľahko usúdiť, že cestná nákladná doprava je v porovnaní s leteckou, či lodnou cenovo oveľa výhodnejšia. Z hľadiska údržby vozidiel tu tiež nájdeme veľké množstvo výhod – netreba však zabúdať, že nákladné autá si pre hladký chod prevádzky vyžadujú precíznu a pravidelnú starostlivosť.

Aspekt pohodlia pre zákazníkov

Je zrejmé, že lodná, letecká, ani železničná doprava napriek svojim značným výhodám nevie splniť požiadavku maximálneho komfortu, kedy tovar doručí až priamo k dverám spotrebiteľa. Služby „od dverí k dverám“ sú pre klientelu niekedy kľúčové – tovar sa jednoducho naloží do nákladného vozidla a odvezie sa priamo k požadovanému miestu určenia. Trasy a časy sa častokrát dajú na želanie zákazníka zmeniť aj na poslednú chvíľu, kedy im balík doručia napríklad do práce, alebo do školy.

Nákladná preprava využíva viacero verzií vozidiel, ktoré disponujú príslušnými vlastnosťami. Flexibilná skriňová dodávka sa efektívne dostane do úzkych častí mestských centier, ako aj do odľahlých dedín v okolí. Pokiaľ ide o dlhšie vzdialenosti, nákladné vozidlá ako sú ťahač s návesom, či plachtová dodávka dokážu bez časového oneskorenia individuálne dopraviť zásielky, aby boli zákazníci čo možno najviac spokojní.

Rýchlosť a bezpečnosť

Potreba prepravy tovaru v krátkom čase je benefit, na ktorý sa obracia nejedna špedičná spoločnosť. Pri ostatných typoch dopravy si celý proces doručenia vyžaduje veľa času navyše, keďže častokrát je potrebné zariadiť aj prepojenie iných druhov dopravy (leteckú so železničnou a podobne). Východisková fáza väčšinou aj tak končí pri cestnej doprave – ide o akýsi spojovací článok medzi ostatnými druhmi vozidiel. 

Malá pravdepodobnosť poškodenia balíkov zohráva významnú úlohu pri faktore bezpečnosti. Pri cestnej preprave nie je potrebné viacnásobné vykladanie a nakladanie tovaru, čo znižuje riziko vzniku škrabancov, preliačení, prípadne celkového zničenia vnútra balíka. Obavy z odoslania krehkého tovaru tak nie sú na mieste.

Výhody cestnej nákladnej dopravy: Zhrnutie

Cestná nákladná doprava sa výrazne rozrástla a stala so oveľa komplexnejšou, ako bola predtým. Bez jej služieb by bol život vo viacerých krajinách komplikovanejší, keďže nákladné vozidlá často prevážajú esenciálne produkty, vo veľmi krátkom čase. Premiestnenie zásielok z jedného miesta na druhé spĺňa kombináciu expresných a bezpečných služieb. Zhrňme si teda najdôležitejšie výhody, ktoré cestná nákladná doprava ponúka:

  • Nízke náklady
  • Menšie riziko poškodenia tovaru
  • Komfortné doručenie tovaru
  • Rýchla doba prevozu balíkov z bodu A, do bodu B
  • Flexibilné vlastnosti cestných nákladných vozidiel
  • Spojovací prvok medzi ostatnými druhmi dopravy

 

You may also like