Na čo si dávať pozor pri kupovaní LED pásikov

Na čo si dávať pozor pri kupovaní LED pásikov

by spravca

LED pásiky sú už niekoľko rokov hitom v oblasti doplnkového svietenia. Ich obľúbenosť má základ v úspore energií, variabilite možností ich využitia a jednoduchej inštalácii. Napriek tomu, že montáž LED pásikov je naozaj otázkou pár minút, mali by ste si dať pozor na zopár drobností, ktoré predĺžia životnosť ich svietenia. Zároveň je nutné si vybrať pásiky vhodné do daného prostredia.

Ako vybrať LED pásiky

LED pásiky sa vyrábajú v rôznej dĺžke, šírke a farebnom prevedení. Farebné svetlo v akomkoľvek spektre dokážete vyčarovať vďaka RGB pásikom. Ide o pásy, ktoré sú tvorené červenými, zelenými a modrými ledkami. Kombináciou týchto farieb je možné vytvoriť akúkoľvek ďalšiu farbu. Na zmenu farby slúžia diaľkové ovládače. Ovládačmi je možné nielen meniť farbu, ale tiež intenzitu svietenia. K LED pásikom sa ako hlavné svetlo skvele hodia LED panely alebo LED stropné svietidlá. Ak hľadáte tlmené osvetlenie, tak si kúpte LED pásiky s nižším výkonom. Napríklad výkon 5 W/m sa rovná približne 300 lúmenom. Podľa výkonu pásikov vyberajte aj ovládanie so stmievačom.

Kam všade je možné lepiť LED pásiky

Na LED pásikoch je skvelé to, že ich môžete nalepiť naozaj všade. Ak si však vyberiete vlhké prostredie alebo sa rozhodnete nimi osvetliť terasu, je nutné, aby mali vyššie IP krytie. IP krytie je vlastne znakom odolnosti pásika voči vlhkosti. Do izieb vám budú stačiť pásiky s krytím okolo IP30, do kúpeľne si kúpte pásy s krytím vyšším ako IP60. Pásiky sa najčastejšie lepia do vitrín, okolo televízora, v kuchyni do zásuviek, do skriniek alebo okolo kuchynského ostrovčeka. V kúpeľni vyzerajú efektne nalepené v ráme zrkadla a v spálni pod rámom postele.

LED pásiky smiete strihať i ohýbať

LED pásiky sa dajú dokonale prispôsobiť všetkým tvarom i dĺžkam. Môžete ich strihať v miestach, ktoré sú na pásoch vyznačené. Odporúčame ich vždy nalepiť do hliníkovej lišty. LED lišta je ochranou pásika proti prehriatiu, čo značne predlžuje jeho životnosť. Okrem toho lišty dobre vyzerajú a ukryjú pásiky v čase, keď nesvietia. Posledným krokom k bezchybnému fungovaniu pásikov je zdroj napätia. Vhodný adaptér vyberiete jednoducho. Stačí vynásobiť výkon pásika s jeho dĺžkou. Ak pásik rozstrihnete, budete potrebovať aj spojovacie káble alebo konektory, ktoré prepoja nastrihané časti pásov. Všetko, čo potrebujete k inštalácii LED pásikov nájdete na stránkach e-shopu led produkt. Stačí jediný klik a o pár dní bude váš domov žiariť novým svetelným šatom.

 

 

 

You may also like