Cyklisti, prekonajte ďalšie hranice

Cyklisti, prekonajte ďalšie hranice! Vyskúšajte jazdu v horskom teréne

by spravca

Cyklistika je nádherný šport plný nových výziev. Nejde len o prekonávanie kilometrov, ale tiež o prekonávanie nových trás. Bolo by skutočne na škodu, keby ste neustále jazdili len po cyklotrasách alebo po meste. Na Slovensku máme veľkolepé hory a prekrásne lesy, a preto je čas, aby ste vymenili váš starý bicykel za horský a vyskúšali jazdu v horskom teréne.

Jazda v horách je bezpečná, ale dodržujte základné zásady

Kúpiť si celoodpružené bicykle znamená, že sa môžete vybrať prakticky kamkoľvek do hôr. Vďaka odpruženiu zvládnete jazdu po skalách, výmoľoch i skoky z kopcov. Ideálne počasie na takúto jazdu začína už o pár dní. Jazdiť v horách je rovnako bezpečné ako jazda po meste. Je však nutné dodržiavať zásady bezpečnosti a tiež si osvojiť správnu techniku jazdy. Napríklad postoj na bicykli či sedenie na ňom musí byť prirodzené. Odpusťte si kŕčovité uchopenie riadidiel či strnulú polohu. Vaše telo po uvoľnení svalov s bicyklom splynie. Naučiť sa na bicykli stáť je veľmi dôležité pre zvládanie technickej jazdy, pre prejazd ostrých zákrut alebo pri maximálnom spomalení. Strmšie horské terény si vyžadujú aj primeranú ochranu. Bez helmy by sme na vašom mieste jazdu v lese ani neskúšali. Ak nechcete skončiť s poranenými kĺbmi, tak používajte aj chrániče na kolená a lakte. Nezabúdajte ani na to, že pri výskokoch a iných trikoch sa bicykel môže poškodiť. Venujte mu pozornosť a pred každou jazdou skontrolujte jeho technický stav. K bezpečnosti prispieva tiež výber kvalitného horského bicykla.

Ako vyzerá kvalitný horský bicykel

Názov horský bicykel naozaj znamená to, že je to prostriedok určený na jazdu po lese. Počas dlhej jazdy po ceste by ste si na ňom veľa pohodlia neužili. Naopak po bahne či kameňoch sa s ním jazdí skvele. Nedajte sa zlákať nižšou cenou hardtail horských bicyklov, ktoré sú odpružené len v zadnej časti. Do extrémneho terénu si zaobstarajte jedine celoodpružený horský bicykel. Takýto bicykel vás podrží pri výstupe do prudkého kopca i pri jeho zjazde. Po získaní praxe sa s ním nemusíte obávať ani skokov. Dobre si premyslite aj veľkosť ráfika. Menšie 26 palcové sú určené pre začiatočníkov, pretože sa dobre ovládajú. Väčšie s veľkosťou 27 až 29 palcov lepšie prekonávajú prekážky. Pozor tiež na veľkosť rámu bicykla, ktorý vyberajte podľa vašej výšky. Pre lepšiu predstavu o tom ako horský bicykel vyzerá kliknite na e-shop inSPORTline. V ponuke tohto internetového obchodu nájdete všetky typy horských bicyklov.

 

 

You may also like